Cammu Keşmir'de Müslüman lidere gözaltı

Hindistan'ın kontrolündeki Cammu Keşmir'de bağımsızlık yanlısı Mirwaiz gözaltına alındı

Cammu Keşmir'de Müslüman lidere gözaltı
26 Ağustos 2016 Cuma 23:11

1989 yılından beri Hindistan ve Pakistan arasında tartışma konusu olan Keşmir'in, Hindistan'ın kontrolünde bulunan kısmı Cammu Keşmir'de bağımsızlık yanlısı Tüm Partiler Hürriyet Konferansı liderlerinden Mirwaiz Ömer Faruk'un gözaltına alındığı bildirildi.

Hürriyet Konferansı'ndan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Hindistan polisinin Mirwaiz'i, Nigeen'deki evinin önünden alıp bilinmeyen bir yere götürdüğünü belirtti.

Yetkili, "Mirwaiz, bugün bir yürüyüşe öncülük yapmaya çalıştı ve polis tarafından tutuklandı. Neye götürüldüğünü bilmiyoruz." dedi.

Aktivistler, Cammu Keşmir bölgesinde Hindistan hakimiyetinin sona ermesi için protesto çağrısında bulunuyor.

Kashmir Age sitesinin mayıs ayında yayınlanan haberinde, Hindistan hükümetinin agresif tutumuna karşı eyalet genelinde grev çağrısında bulunan Tüm Partiler Hürriyet Konferansı liderleri Seyid Ali Şah Gilani, Mirvaiz Ömer Faruk, Mevlevi Abbas Ansari ve Yasin Malik gibi isimlerin ev hapsinde tutulduğu ileri sürülmüştü.

Bölgede, güvenlik güçleri ile Hizbul Mücahidin arasında 8 Temmuz'daki çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Burhan Wani'nin öldürülmesinden sonra on binlerce kişi sokaklara dökülmüştü.
Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde 68 kişi hayatını kaybetmiş, 2 bin sivil ve bin 600 güvenlik görevlisi yaralanmıştı.

Güvenlik kaynakları, Wani'nin öldürülmesinin ardından Himalaya bölgesinde düzenlenen protestolarda şiddet olaylarını tırmandırma girişiminde bulunan binden fazla göstericinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana Hindistan ve Pakistan arasında tartışma konusu olan Keşmir'de yaşanan şiddet olaylarında 70 bin kişi öldü.

Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan beri bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler yapıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×