Fransa, orta Afrika'daki operasyonları bitiriyor

Fransa Savunma Bakanı Le Drian, Orta Afrika'daki Sangaris operasyonlarının yıl içinde tamamen bitirileceğini açıkladı

Fransa, orta Afrika'daki operasyonları bitiriyor
30 Mart 2016 Çarşamba 13:44

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) yürüttüğü askeri operasyonların bu yılı içinde tamamen sona ereceğini duyurdu. OAC'nin başkenti Bangui'de basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, OAC'de "Sangaris" adı altında Fransa'nın düzenlendiği operasyonların yıl içinde tamamen bitirileceğini açıkladı.

Bakan Le Drian, bölgedeki Fransız birliklerinin misyonunu tamamladığını ve güvenliğin yeniden tesis edildiğini belirtti.

Fransız bakan, 31 Ocak'ta yaptığı açıklamada operasyonları bitirmeyi planladıklarını ifade etmişti. 

Diğer taraftan Birleşmiş Milletler (BM), Orta Afrika Cumhuriyeti'nde görev yapan AB Barış Gücü askerleri hakkında çıkan cinsel istismar iddialarına ilişkin harekete geçmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin önceki gün düzenlediği basın toplantısında, bölgede görev yapan yabancı askerler hakkında süregelen çocuklara cinsel istismar iddialarıyla ilgili alarma geçtiklerini açıklamıştı.

Yaşları 14-16 arasında değişen mağdurların ifadelerine göre, tecavüzle suçlanan askerler AB Barış Gücü'nde görev yapıyor.

İngiliz The Guardian gazetesinin geçen yıl BM tarafından kaleme alındığı belirtilen bir rapora dayanarak verdiği bir haberde, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde görevli Fransız askerlerinin 2013 ve 2014 yıllarında bu ülkedeki bazı çocuklara taciz ve tecavüzde bulunduğunu iddia etmişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslüman Seleka ve Hristiyan Anti-Balaka milisleri arasında iki yıl önce başlayan çatışmalarda şimdiye kadar en az 5 bin kişi yaşamını yitirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre Aralık 2013'ten bu yana Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 173 bin kişi yerlerinden olurken, 37 bin kişi de komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×