Yemen'de bakanları taşıyan uçağı bombalı saldırı

Yemen'in başkenti Aden'de hükümet üyelerinin havalimanında inişi esnasında bombalı saldırı gerçekleşti.

Google Haberlere Abone ol

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da kurulan yeni Yemen hükümeti üyeleri ülkelerine döner dönmez saldırıya uğradı. Yeni Yemen hükümeti üyeleri bugün başkent Aden'e iniş yaparken düzenlenen törenle karşılanıyorlardı. Ancak karşılama töreninde bir anda meydana gelen patlamayla ortalık toz duman oldu, patlama sesleriyle alandakilerin her biri bir yana dağıldı. Patlamada 5 kişinin hayatını kaybettiği, 20 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

Yemen'de yeni hükümete ait bakanları Riyad'dan geçici başkent ilan edilen Aden'e taşıyan uçağın Aden Havalimanına inmesinden kısa bir süre sonra patlama meydana geldi.

Patlamanın geldiği yerde bulunanlar panik halinde kaçışmaya başlarken, bir süre sonra ise çatışma sesleri duyuldu. Patlama nedeniyle havalimanında büyük maddi zarar meydana geldi.

Patlama sonrasında gelen son haberlere göre 5 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Bombalı saldırıda, İnsan Hakları Bakanı'nın da hayatını kaybettiği iddia edildi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Reuters haber ajansında yer alan haberde, Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik Said ve diğer kabine üyelerinin güvenli bir şekilde şehirde bulunan başbakanlık konutuna götürüldüğü ifade edildi.

Öte yandan yeni Yemen hükümeti, Yemen Cumhurbaşkanı Abdu Rabbu Mansour Hadi'nin önünde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yemin etmişti.

Muin Abdulmelik başkanlığındaki yeni hükümetin 24 bakandan kurulduğu açıklanmıştı.

Yorumlar