Yemen hükümeti Husilere karşı destek istedi

Yemen hükümeti, Husilerin petrol tesisleri ve limanlara yönelik saldırısına karşı destek çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Yemen hükümeti Husilere karşı destek istedi

Yemen hükümeti, Husilerin petrol tesislerine ve limanlara yönelik saldırılarına karşı koymak ve onları caydırmak için uluslararası destek çağrısında bulundu.

Yemen resmi ajansı SABA'nın haberine göre, Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, ABD'nin Sana Büyükelçisi Steven Fagin'i geçici başkent Aden'de kabul etti.

Ham petrol ihraç edilen limanlara yönelik saldırıları önlemek için Birleşmiş Milletler ve uluslararası tutum hakkında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede ayrıca, meşru hükümetin Husilerin olayları tırmandırmasına karşı koyması ve caydırması, devlet kontrolünü sağlamayı tamamlaması ve Husilerin darbesini sona erdirmesi için gereken destek ele alındı.

İkili görüşmede, İran'ın Husilerle silah ve uyuşturucu kaçakçılığını önlemek ve Husilere silah tedarikini yasaklayan uluslararası kararları ihlal etmeye devam etmesinden dolayı İran rejimini hesaba çekmek için Yemen-ABD iş birliğinin devam etmesinin önemini vurguladı.

Görüşme sırasında Husilerin saldırılarının Yemen halkının kaderi, insani durum, barış süreci, küresel ticaret koridorları ve bölgesel güvenlik ve istikrar üzerindeki yansımalarına değinen Başbakan Abdulmelik, Husilerin petrol tesislerine ve limanlara yönelik saldırılarına karşı koymak ve onları caydırmak için uluslararası destek çağrısında bulundu.

Yemen Petrol ve Maden Bakanlığı, bugün İran destekli Husilerin, Hadramevt ilindeki Dabbe Petrol Limanı'na bomba yüklü insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenlediğini açıklamıştı.

- Yemen'deki çatışmalar ve geçici ateşkes

Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan'da Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim'de yerel saatle 19.00'da sona ermişti.

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı'nı hedef almıştı.

İran destekli Husiler, 9 Kasım'da da Şebve'deki Kuna Limanı'na saldırı girişiminde bulunmuş, limanda demirli bir tankeri hedef almaya çalışan Husilere ait İHA düşürülmüştü.

Yorumlar