VolksWagen Türkiye'ye yapacağı yatırımı kaydırdı

Alman otomotiv devi VolksWagen, Türkiye'ye yapacağı yatırımı Slovakya'ya yapma kararı aldı.

Google Haberlere Abone ol
VolksWagen Türkiye'ye yapacağı yatırımı kaydırdı

Temmuz ayında Türkiye yatırımından vazgeçtiğini duyuran Alman otomotiv üreticisi Volkswagen, geçen yıl Manisa'da planladığı yatırımı Slovakya'ya yapacağını açıkladı. Şirketin CEO'su Herbert Diess tarafından yapılan açıklamada, şirketin ülkedeki Bratislava fabrikasında kapasite artırımına gideceği kaydedildi.

Türk otomotiv endüstrisinin merakla beklediği haber geldi. Daha önce coronavirüs salgını sebebiyle fabrika kararını erteleyen Volkswagen, yatırımının resmen Slovakya'ya yapılacağını açıkladı. 

Bu açıklama direkt olarak Volkswagen CEO'su Herbert Diess'a ait. Automobilwoche ekibine konuşan yönetici, coronavirüs salgınını ardından talebin düştüğüne vurgu yaparak ellerindeki üretim kapasitesinin yeterli olduğunu belirtti. Yani Alman üretici yeni bir fabrika açmak yerine, halihazırda Slovakya'da bulunan tesisini güçlendirmeye karar verdi.

Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8 ve Porsche Cayenne gibi modelleri üreten Bratislava tesisi, yaklaşık 1 milyar euro yatırım ile güçlendirilecek. Volkswagen bu tesise yeni bir üretim bandı ekleyerek fabrikayı genişletmek istiyor.

Daha önce Manisa'da kurulması planlanan bu tesis, Volkswagen Passat ve Skoda Superb üretimi yapacaktı. Fabrikanın yıllık 300.000 araç üretmesi ve istihdam yaratması bekleniyordu. Fakat bu karar ile birlikte Passat ve Superb'in üretimi de Bratislava'ya kayacak.

VolksWagen, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü PKK-YPG'ye yönelik operasyonları sırasında yaptırımı durdurma kararı almıştı.

 

Yorumlar