Volkswagen ırkçı reklamı için özür diledi

Volkswagen yeni Golf modelinin tanıtımı için yayınladığı ırkçı reklamından dolayı özür diledi, reklamı yapanlar hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol
Volkswagen ırkçı reklamı için özür diledi

Alman otomobil devi Volkswagen, yeni aracını tanıtmak amacıyla yayınladığı reklam filmi ırkçılık nedeniyle tepkilere neden oldu.. Volkswagen gelen tepkiler üzerine özür dileyerek videoyu yayından kaldırdı.

Anca Volkswagen'in bu tavrı da samimi bulunmadı daha büyük infiale yol açtı.

Volkswagen'in yeni Golf modeli için çektiği, Instagram ve Twitter hesaplarından yayınladığı reklamda, sokakta park halindeki yeni Volkswagen'in yanında bulunan siyah bir adam, devasa bir el tarafından itilerek uzaklaştırılıyor. Daha sonra kafasından tutulan siyah adam, kapısı açık olan bir binaya itilerek sokuluyor. Binanın üzerinde de ‘Küçük Sömürgeci’ yazıyor.

Bazı kullanıcılar reklamın sonundaki ‘Der neue Golf’ (Yeni Golf) yazısının da Almancada ‘zenci’ hakaretini çağrıştıracak şekilde parça parça belirdiğini savundu.

Tepkilerin ardından özür dileyen Volkswagen, reklamı yayından kaldırdı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Tartışmasız: Video uygunsuz ve zevksiz. Böyle bir şeyin nasıl olabildiğini araştıracağız ve bunun sonuçları olacak” denildi.

Ancak şirketin açıklaması kimseyi tatmin etmedi. Sosyal medya kullanıcıları şirketi kendinden haberleri bile yol diyerek eleştirirken kimileri de reklamın kasıtlı olduğunu belirterek aslında ne yaptıklarını çok iyi biliyorlardı” diye yazdı.

Yorumlar