Urayyid’in tutuklu yargılanması protesto edildi

Tunus Adalet Sarayı önünde toplanan çok sayıda kişi Nahda Hareketi Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ali el-Urayyid'in tutuklu yargılanmasına tepki gösterdi

Google Haberlere Abone ol
Urayyid’in tutuklu yargılanması protesto edildi

Tunus’ta Nahda Hareketi Başkan Yardımcılığı görevini yürüten eski Başbakan Ali el-Urayyid’in tutuklu yargılanması protesto edildi.

Tunus Adalet Sarayı önünde toplanan Nahda Hareketi yanlıları ve insan hakları aktivistleri, Urayyid’in tutuklu yargılanmasına tepkilerini dile getirmek için gösteri düzenledi.

Eylemciler gösteride, “Kahrolsun darbe”, “Polis devletinde özgürlük öldü”, “Urayyid’i serbest bırakın” yazılı dövizler taşıdı.

Eyleme katılan Nahda Hareketi Siyasi Danışmanı Riyad eş-Şuaybi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Liderlerimizi hedef almanın bizleri korkutamayacağını ve yolumuzdan caydıramayacağını göstermek için bu eylemi düzenledik. Darbeyi devirmek ve demokratik yola dönmek için mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

Urayyid’in tutuklanmasının haksızlık olduğunu belirten Şuaybi, bu tutuklamanın 17 Aralık’ta düzenlenen erken genel seçimlerde yaşanan başarısızlığı örtme girişimi olduğunu savundu.

Tunus'ta 17 Aralık'ta düzenlenen erken genel seçimlere katılımın yüzde 11,22 oranında gerçekleşmesinin ardından birçok siyasi parti, Cumhurbaşkanı Kays Said’in meşruiyetini tartışan açıklamalarda bulunmuştu.

- NE OLMUŞTU?

Nida Tunus Partisi Milletvekili Fatma el-Mesdi'nin detayı açıklanmaksızın "çatışma bölgesine Tunuslu gençlerin gönderilmesi" konusundaki şikayeti üzerine başlayan soruşturma, Nahda Hareketi liderlerinin sorgulanmasıyla genişletilmişti.

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile yardımcısı Urayyid, 18 Eylül'de Terörle Mücadele Şubesi'ne ifade vermek üzere çağrılmıştı.

Terörle Mücadele Yargı Merkezi, Urayyid’in tutuklu yargılanması yönünde karar vermesine rağmen mahkeme aksi yönde karar almıştı.

Nahda Hareketi tarafından 20 Aralık’ta yapılan açıklamada, Urayyid’in tutuklandığı duyurulmuştu.

Nahda Hareketi'nde Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Urayyid, Aralık 2011-Mart 2013 tarihlerinde İçişleri Bakanı, Mart 2013- Ocak 2014 tarihlerinde de Cumhuriyet İçin Kongre Partisi ve Özgürlükler Bloku içinde yer alan üçlü koalisyonda Başbakan olarak görev yapmıştı.

Yorumlar