Ukraynalı çocuklar evine dönmek istiyor

Ukrayna'nın Brovari şehrinde ailesiyle yaşayan Miroslava Bogdaşkina, "En son okula gideli çok oldu. Sınıf arkadaşlarımı, öğretmenlerimi çok özledim" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Ukraynalı çocuklar evine dönmek istiyor

Ukrayna'nın başkenti Kiev bölgesinde, çatışmaların devam ettiği noktalara yakın Brovari şehrinde ailesiyle yaşayan 6 yaşındaki Miroslava Bogdaşkina, birinci sınıfa gittiği okula dönebilmek ve hayvanat bahçesini bir daha ziyaret edebilmek için savaşın bitmesini sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Rusya'nın savaş başlattığı Ukrayna'nın Brovari kentindeki evinden ayrılarak şehrin kültür merkezine anne ve babasıyla sığınan Bogdaşkina, savaşın başlamasından bu yana burada yaşamayı sürdürüyor.

İlkokulda birinci sınıf öğrencisi olan Bogdaşkina, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayallerini ve savaş ortamında yaşadıklarını anlattı.

Brovari'de yaşadığını, 24 Şubat'a kadar okula gittiğini ama o günden beri artık eğitim alamadığını belirten Bogdaşkina, "En son okula gideli çok oldu. Sınıf arkadaşlarımı, öğretmenlerimi çok özledim. Okulda genelde arkadaşlarımla beraber yağmur çiziyorduk. Önceki gün yaşadıklarımızı birbirimize anlatıyorduk." şeklinde konuştu.

"SAVAŞ KORKUTUCU AMA BEN KORKMAM"

Bogdaşkina, ülkesinde devam eden çatışmaların korkutucu olduğunu dile getirerek, "Savaş çocuklar için çok zor, kokutucu ama ben korkmam." dedi.

Savaş sırasında her yerde askerlerin gezmesinin çok hoş olmadığını dile getiren Bogdaşkina, "Ama ne yapalım, çok hoş olmazsa da yapacak bir şey yok. Demek ki böyle olması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Her çocuk gibi kendisinin de bazı hayalleri olduğunu belirten Bogdaşkina, büyüyünce aşçı olmak istediğini, savaşı görmemek için uçakla İsveç'e gitmeyi hayal ettiğini anlattı. Bogdaşkina, "savaşın çok kötü" olduğunun altını çizdi.

Bogdaşkina, savaşın bitmesini sabırsızlıkla beklediğini, hayvanları çok sevdiği için okulla beraber yaptıkları hayvanat bahçesi ziyaretlerini özlediğini aktararak, "Savaşın bitmesi benim için çok önemli çünkü hem okula hem de hayvanat bahçesine gitmek istiyorum." dedi.

Bogdaşkina'nın annesi Natalya da merkezde toplanan insani yardımların ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasında gönüllü olarak görev yapıyor.

Natalya, bir süre merkezde kalacaklarını ifade ederek, "Büyüklerim şehir dışında bir semtte yaşıyor. Annemi uzun bir süredir göremedim ve ne zaman göreceğimi de bilemiyorum." diye konuştu.

Ülkenin çeşitli bölgelerinden merkeze insani yardımların geldiğini aktaran Natalya, "Savaşın bitmesini hayal ediyoruz. Herkesin hayali aynı." dedi.

Yorumlar