Üç aylar tesbihi nasıl çekilir? Üç aylar tesbihi nasıl başlanır?

Üç aylar tesbihi nasıl çekilir? Üç aylar tesbihi nasıl başlanır? Müslümanlar için en mübarek aylardan olan mübarek üç aylara girilmesi ile birlikte aranmaya başladı. Peki, Üç aylar tesbihi duası nedir? Tesbihata nasıl başlanır?

Google Haberlere Abone ol

Üç aylar tesbihi nasıl çekilir? Üç aylar tesbihi nasıl başlanır? geçtiğimiz 25 Şubat tarihinde üç aylara girmemiz ile birlikte merak edilenler arasında yer aldı. İslam alemi için mübarek aylardan biri olan Recep ayı 25 Şubat Salı 2020 itibariyle başladı. Bu aylar Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır ki İslam aleminin en önemli aylarıdır. Müslümanlar bu aylarda ibadet eder oruç tutar ve Allah'a niyaz eder. 25 Şubat Salı günü Receb başlayan üç aylarda ilk kandil olan Regaib Kandili ise Receb ayında 27 Şubat 2020 Perşembe günü ibadet ve dualarla idrak edilecek. Her günüde ayrı bir faziletin olduğu üç ayların ilkinde yapılabilecek nafile ibadetler vardır.

ÜÇ AYLARDA HANGİ TESBİHLER ÇEKİLİR?

Üç aylarda tesbihler çekmek isteyen vatandaşlar "üç aylarda hangi tesbihler çekilir" şeklinde araştırmalarını sürdürüyor. Recep ayı'nın ilk gününden itibaren üç aylarda içinde yapılabilecek pek çok nafile ibadet vardır. Bunlardan biri ise tesbih çekmektir. Recep ayının ilk günü Allah rızası için iki rekat nafile namazı kılınır. Samimiyetle günahların affı istenip 111 defa ''Allahümme Salli Ala Muhammed'' diye Peygamber Efendimize salat-ü selam getirilir ve daha sonra 1660 defa ''Ya Allah'' diye tesbih çekilir. Üç aylar boyunca her gün 1100 kere ''La İlahe İllallah'', 100 kere de ''Muhammedürresulullah'' diye bu tesbihe devam edilir.

Üç aylarda yapılabilecek nafile ibadetlerden biride tesbih çekmektir. Üy aylarda tesbih çekmek isteyenler: 10 gün 100 defa Sübhana'llahi'l - hayyil-kayyum tesbihini çekebilir. Ayrıca yine 10 gün 100 defa Sübhana'llahi'l - ehadi's-samed ve yine 10 gün 100 defa Sübhana'llahi'l -gafuri'r-rahim tesbihi çekilebilir.

Peygamber efendimiz Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem'in üç aylara girerken okuduğu dualar vardır. Bu dualar okunarak nafile ibadetler edilebilir. Bu ayda, mümkün olduğu kadar Hatm-i Enbiya yapmalı ve oruç tutmalıdır.
Rivayete göre, recep ayının 13., 14. ve 15. günlerinde oruç tutanlar, bu sünnet-i şerifeyi yerine getirdiklerinden hastalıklardan şifa bulur ve hastalıklardan korunurlar.
Üç aylarda her gün başında ve sonunda 7'şer Fatiha-i şerife okumak sureti ile 100 İhlas-ı Şerif okumak çok sevaptır.

ÜÇ AYLAR TESBİH BAŞLANGICI 2020

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Üç Aylara ne kadar kaldığına dair arayışlarını sürdüren Müslümanlar için 2020 mübarek Üç Aylar başlangıç ve bitiş tarihleri açıklandı. Buna göre ilk olarak Recep Ayı, 25 Şubat 2020 tarihinde başladı ve 25 Mart Günü son bulacak. Ardından Şaban Ayı ise 25 Mart'ta başlayıp 7 Nisan'da Berat Kandili ile birlikte sona eriyor. 24 Nisan'da ise oruç tutacağımız Ramazan ayı başlayacak ve üç ayların sonuncusu olacak.

ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ NEDİR?

Üç aylar veya Mubarek üç aylar, Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır. Hadise göre Recep Allah'ın ayıdır, Şaban Peygamber Muhammed'in ayıdır, Ramazan da ümmeti'nin ayıdır. Ayrıca, Recep Regaib Kandili ve Mirac Kandilini, Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan Kadir Gecesini barındırır.

 

Yorumlar