Türkiye'den Yunanistan'a 'darbeciler' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Yüksek Mahkemesi tarafından darbecileri sahiplenen karara tepki gösterdi

Google Haberlere Abone ol
Türkiye'den Yunanistan'a 'darbeciler' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan askerlere ilişkin Türkiye'nin yeni iade talebinin reddedilmesiyle ilgili, bu kararın siyasi saiklerle alındığının altını çizerek, "Bu karar darbecilere kucak açan bir ülke olan Yunanistan ile ikili ilişkilerimizi ve bölgesel konulardaki müşterek çalışmalarımızı kaçınılmaz olarak etkileyecektir." ifadelerine yer verdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Adil ve tarafsız olmasını umduğumuz Yunan yargısı ne yazık ki bir kez daha bizi hayal kırıklığına uğratarak, anayasal düzenimize karşı 15 Temmuz darbe girişimine katılan sekiz darbeci hakkındaki ikinci iade talebimizi de reddetmiştir." ifadesi kullanıldı. Açıklamada, DHKP-C ve PKK başta olmak üzere bugüne kadar Türkiye'yi hedef alan terör örgütleri mensuplarının adalet önünde hesap vermesine engel olan Yunan makamlarının hatalarını tekrarladıkları vurgulandı.

Söz konusu iadenin reddi kararıyla, Türkiye'nin demokratik düzenini hedef alan, güvenlik güçleri ve sivillerden yüzlerce Türk vatandaşını şehit eden, binlercesini yaralayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatına kasteden suçluların bağımsız Türk yargısı önüne çıkmasına engel olunduğunun altı çizilen açıklamada, mağdurların haklarının da görmezden gelindiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Terör ve suçla mücadele konusunda bir müttefikimizden görmemiz gereken destek ve iş birliğini göremiyoruz. Bu karar, suçluların yargılanmamalarına, suçun cezasız kalmasına neden olmakta, darbecileri korumaktadır. Suçluların yargı dışında tutulmasına neden olan bu kararın, siyasi saiklerle alındığı açıktır. Bu karar darbecilere kucak açan bir ülke olan Yunanistan ile ikili ilişkilerimizi ve bölgesel konulardaki müşterek çalışmalarımızı kaçınılmaz olarak etkileyecektir."

Yorumlar