Torba tasarı Plan ve Bütçe Komisyonunda

- Maliye Bakanı Ağbal: - "Frekans üzerinden yayın yaptığınızda RTÜK'ün bütün kural, denetimine tabi olacaksınız ama internetten yaptığınızda kural, kaide sizi bağlamayacak. Dolayısıyla burada bir haksız rekabet var"

Google Haberlere Abone ol
Torba tasarı Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM (AA) - Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Frekans üzerinden yayın yaptığınızda RTÜK'ün bütün kural, kaide, denetimine tabi olacaksınız ama internetten yaptığınızda kural, kaide sizi bağlamayacak, denetlemeye tabi olmayacaksınız. Burada bir haksız rekabet var." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, "Torba kanun" tasarısında yer alan Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu'nda değişiklik yapan düzenleme üzerinde görüşmeler sürüyor.

RTÜK'ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı alan medya hizmet sağlayıcı kuruluşların, bu hak ve lisansları ile yayınlarını internet üzerinden de sunabileceğine ilişkin madde üzerinde AK Parti milletvekilleri tarafından önerge verildi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, getirilen düzenlemeyle, bu alanda faaliyet yapan işletmelerin, kişilerin vergilendirilmesinin amaçlanmadığını, mevcut kanunun, ister fiziki ortamda faaliyette bulunulsun, ister internet ortamında yayıncılık yapılsın, bunların vergilendirilmesine imkan sağladığını anımsattı.

Bakan Ağbal, vergilendirmede eksiklik olduğu için bu maddenin getirildiğinin söylenemeyeceğini belirtti.

Haksız rekabete dikkati çekmek istediğini kaydeden Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aynı faaliyeti internet ortamında yapmak ile frekans alıp yapmak arasında ne fark var? Frekans üzerinden bu yayını yaptığınızda RTÜK'ün bütün kural, kaide, denetimine tabi olacaksınız ama internetten yaptığınızda kural, kaide sizi bağlamayacak, denetlemeye tabi olmayacaksınız. Dolayısıyla burada bir haksız rekabet var. Aynı faaliyeti yürütenler arasında bir tarafta kural, kaidelere uyan, onlara tabi işletmeler var, diğer taraftan bunların dışında kuralsız, kaidesiz, ilkesiz hiçbir sorumluluğu olmayan yayıncılık var. Düzenleme, mevcut radyo ve televizyon yayıncılığını frekans üzerinden yapanlar bakımından da bu haksız rekabetin ortadan kaldırılması için son derece önemli. İnternet ortamında yapılan yayınların daraltılması, özgürlüklerin kısıtlanması gibi bir bakış açısı olduğunu nereden çıkarıyoruz?"


Yorumlar