Tedbirler etkisini gösterdi, iki ilimizde haritalar normale döndü

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemler etkisini göstermeye başladı. Sivas ve Eskişehir'de koronavirüs haritalarında belirgin bir düzelme var.

Google Haberlere Abone ol

İçişleri Bakanlığınca uygulanan akşamları ve hafta sonları sokağa çıkma yasakları meyvelerini vermeye başladı. Eskişehir'de kısıtlama öncesi günlük ortalama vaka sayısı 800 iken 300'lere kadar geriledi. Vatandaşların da maske mesafe ve temizlik kurallarına uymasının vakalardaki düşüşte etkili olduğu belirtiliyor. Vakalardaki düşüş Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasına da yansırken, kısıtlama öncesinde neredeyse tamamı kırmızı olan kent haritasında yeşil alanlar oluşmaya başladı.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm yurtta akşamları ve hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kısıtlama saatlerinde tüm kavşaklarda araç ve kişileri tek tek kontrol ederken, genel olarak sokağa çıkma yasağına uyulduğu gözlendi. Eskişehir'de kısıtlamaların ardından pozitif vaka sayılarında düşüş yaşanırken, günlük ortalama 800 kişinin pozitif çıktığı kentte, bu sayı 300'e kadar geriledi. Vaka sayılarındaki düşüş, Sağlık Bakanlığı'nın HES uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı. Kısıtlama öncesinde kentin neredeyse tamamı 'yüksek risk' anlamına gelen kırmızıyla kaplıyken, kısıtlama sonrasında riskli bölgelerin azaldığı görüldü.

Sokağa çıkma kısıtlaması, testi pozitif çıkan ancak belirti göstermediği için evlerinde tedavi görenleri de etkiledi. Kısıtlama öncesinde 6 binin üzerinde evde tedavi gören hasta sayısı 3 bin 100'e kadar düştü. Ancak pandemi servisi olan Eskişehir Şehir Hastanesi, Yunus Emre Devlet Hastanesi ve Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde tedavi görenlerin sayısında azalma olmadı. Halen pandemi servislerinde 750 kadar koronavirüs hastasının tedavisi sürüyor.

SİVAS'TA DA HARİTA DEĞİŞTİ

Binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs sonrası alınan tedbirler, Sivas'ta etkisini göstermeye başladı. Bulaş riskini azaltmak amacıyla Sağlık Bakanlığının hizmete sunduğu 'Hayat Eve Sığar' (HES) uygulamasında bulunan koronavirüs haritası alınan tedbirler etkisini gözler önüne serdi. Sivas kent merkezinde geçtiğimiz ay tamamen kırmızıya bürünen harita bugünlerde ise normale dönmeye başladı.

 

Yorumlar