Tayland'da Myanmar zirvesi düzenlenecek

Tayland, Myanmar'daki siyasi krizle ilgili gayriresmi toplantıya ev sahipliği yaptı

Google Haberlere Abone ol
Tayland'da Myanmar zirvesi düzenlenecek

Tayland, askeri yönetim altındaki Myanmar'da barışın yeniden tesisine ilişkin gayriresmi bölgesel bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlenen ve askeri cunta yönetimindeki Myanmar'dan 3 bakanın katıldığı toplantıya Kamboçya, Laos ile Vietnam'dan da temsilciler iştirak etti.

Tayland Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kanchana Patarachoke, bakanların proaktif tartışmalar yaptığı açık uçlu gayriresmi istişarelerin anlamlı olduğunu belirtti.

Kanchana, Myanmar'daki askeri yönetimi en çok eleştiren Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) üyeleri Malezya, Endonezya ve Singapur'dan herhangi bir temsilcinin toplantıda bulunmadığını söyledi.

Toplantının ASEAN dışında yapıldığını belirten Kanchana, "Toplantı, ASEAN'ın Myanmar'daki duruma barışçıl siyasi çözüm geliştirmek için devam eden çabalarını tamamlamayı amaçlıyordu." dedi.

MYANMAR'DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021'de yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1900'ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi halen hapishanelerde tutuluyor.

Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2'si çocuk 114 siyasi mahkum hakkında idam kararı verdi.

Ülkede askeri yönetim, 25 Temmuz'da eski iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliği'nden (NLD) milletvekilinin de bulunduğu 4 kişiyi idam etmişti. Ülkede 45 yılın ardından ilk kez idam cezası infaz edilmişti.

Yorumlar