Bir gemi dünya ticaretini kilitledi, zamlar gelmeye başladı

Akdeniz'in Büyük Okyanusu'a bağlantısını sağlayan ve dünya ticaretinin ana damarlarından birini oluşturan Süveyş Kanalı, bir geminin karaya oturması nedeniyle kilitlendi. Dünya ticaret gemileri hareket edemiyor. 10 milyar dolara yakın zarar olduğu belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

Akdeniz ile Büyük Okyanus'un bağlantısını sağlayan Mısır'daki Süveyş Kanalı, bir geminin karaya oturması nedeniyle kapandı. Devasa gemi yan dönünce kanal tamamen kapandı. Geminin kanalı kapatması ise dünya ticaretini durdurdu. Petrol fiyatları bir anda yüzde 7 fırladı. Öte yandan dünya ticaretinin şimdiden 10 milyar dolara yakın zarar ettiği belirtiliyor. 

Panama bandıralı konteyner gemisi Evergreen'in şiddetli rüzgâr ve kum fırtınası sebebiyle Süveyş Kanalı'nda kontrolden çıkarak sürüklenmesi, ardından kanalı her iki yönde kapatmasıyla başlayan kriz büyüyor.

193 kilometre uzunluğundaki kanalda her iki yönde trafiği tıkayan devasa gemi, yıllardır görülen en kötü nakliye sıkışıklığından birini oluşturdu. Süveyş Kanalı Otoritesi (SCA), karaya oturan Evergreen'i kurtarmak için çabaladıklarını belirterek, şu an 150 geminin sıkışıklık sebebiyle yoluna devam edemediğini açıkladı. Bu arada, Mısır'ın Süveyş Kanalı, uluslararası deniz ticaretinin yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştiriyor.

Dünyanın en yoğun su yollarından biri olup Atlantik Okyanusu ile Pasifik Okyanusu arasında petrol, doğalgaz ve kargo taşımacılığı için çok önemli bir bağlantı sağlıyor. Afrika'nın güney ucundaki rotaya alternatif olan kanal, gemicilerin yolunu kabaca yarı yarıya azaltıyor. Yaşanılan bu tıkanıklığın Akdeniz ile Kızıldeniz arasında hareket eden küresel gemicilik için büyük bir zincirleme etkisi olabileceği konuşuluyor.

DÜNYA PİYASALARINI ANINDA ETKİLEDİ

Petrol analiz firması Vortexa'ya göre 13 milyon varil ham petrol taşıyan on tanker bu durumdan ciddi şekilde etkilenecek. Akabinde petrolün Avrupa'ya yolculuğu 15 gün gecikecek. Hâl böyle olunca petrol fiyatları da yükselecek. Geminin kanalı kapatmasından bir gün sonra bile fiyatlara yüzde 7 zam geldi. Ayrıca günlük yaklaşık 9,6 milyar dolar değerinde zarar oluştu. Türkiye gazetesinin haberine göre Axi stratejisti Stephen Innes "Ya kanal için kuyruğa girmek ya da Afrika'nın etrafında dolaşmak gerek. Ekstra yolculuk süresi mevcut boru hatlarındaki stoku azaltacak" dedi.

Fordham Üniversitesi Denizcilik ve Denizcilik hukuku Profesörü Lawrence Brennan ise "Çekilen fotoğraflarda geminin sert karaya oturduğu ve kıç tarafının yüzer durumda olduğu görülüyor. Bu da gemide ek hasara sebep olabilir. Gemi ikiye bölünürse ve yeniden yüzdürülüp çıkarılamazsa, kanal uzun süre kapalı kalabilir" dedi.

 

Yorumlar

kasıtlı yapmışlardır yüzde99 para piyasalarını manüpüle etmek için bilerek yapmışlardır.insanları gaza getirip terörist faaliyetler yapamayınca başka yöntemler buluyorlar.