Suudi Arabistan için kötü günler başladı

Suudi Arabistan'ın Trump sonrasında kötü bir sürece gireceği belirtiliyordu. İlk sinyal ise kredi derecelendirme kuruluşlarından geldi.

Google Haberlere Abone ol

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Suudi Arabistan'ın kredi notunu 'A' olarak teyit ederken, kredi not görünümünü durağandan negatife çevirdi. Fitch, Kovid-19 nedeniyle ekonomik faaliyetlerin azalması sonucu ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4'ün üzerinde küçüleceği öngörüsünde bulunuyor.

Fitch'ten yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın kredi notunun "A" olarak teyit edildiği belirtildi.

Ülkenin kredi not görünümünün "durağandan" "negatife" çevrildiği bildirilen açıklamada, buna sebep olarak, "koronavirüs salgını ve düşen petrol fiyatları ile hızlanan ülkenin mali ve ödemeler dengesi bilançosunda devam eden zayıflama" gösterildi.

Fitch, 2019'da yüzde 4,5 olan bütçe açığının GSYH'ye oranının bu yıl yüzde 12,8'e yükselmesini beklerken, 2019-2020'de GSYH'nin yüzde 72'sine denk gelen ülkenin net dış varlıklarının da 2022'de yüzde 60'a düşmesini öngörüyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu, petrol üretiminde kesinti ve Kovid-19 nedeniyle ekonomik faaliyetlerin azalması sonucu ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4'ün üzerinde küçüleceği öngörüsünde bulunuyor.

 

Yorumlar

kâr zarar bu suudların kafası olsaydı amerikadan silah yerine güneş paneli alıp çöle güneş panelleri döşerdim parayı silaha gömüp yemen i bombalayıp hem parayı buhar hem de düşman kazanmak yerine hangisi akıl kârı