Somali'de Türk işçilere bombalı saldırı

Somali'de Türk işçilerinin çalıştığı inşaata yönelik intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı var.

Google Haberlere Abone ol

Somali'de Türk şirketin şantiyesine intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre çok sayıda ölü ve yaralı var. Öte yandan Bazı basın mecralarında çıkan "Somali'deki Türk askerlerine saldırı" haberinin doğru olmadığı açıklandı. Saldırının Türk üssünün 15 km uzağında yol yapım çalışması yürüten Türk işçilerine yönelik olduğu kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı, aralarında 1 vatandaşımızın da bulunduğu 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Olayda 4'ü Türk çok sayıda kişinin de yaralandığı kaydedildi.
Video Player

Haber7'de yer alan habere göre; yol yapım çalışması yapmakta olan bir Türk firmasına ait şantiyeye motosikletli bir saldırgan tarafından intihar saldırısı düzenlendi.

Saldırının Türk askeri üssüne 15 km uzağında gerçekleştiği belirtildi. Üste herhangi bir olumsuz durumun olmadığı aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Somali'de bu sabah bomba yüklü araçla bir Türk firmasına yönelik gerçekleştirilen terör saldırısında, aralarında 1 Türk vatandaşının da bulunduğu 4 kişinin hayatını kaybettiğinin üzüntüyle öğrenildiği ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Olayda yaralanan 4 vatandaşımızın sağlık durumu yakından takip edilmektedir. Mogadişu-Afgoye yolunun inşaatını üstlenen ve Somali'nin kalkınmasına ve refahına katkıda bulunan bir Türk şirketi çalışanlarını hedef alan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, yaralananlara acil şifa diliyor, dost ve kardeş Somali hükümeti ile Somali halkının yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz."


2020'YE DAMGASINI VURAN OLAYLAR

 

Yorumlar