Savaş Ateş kimdir? BeyazSa kimin? Sedat Peker 50 milyon bağış iddiası doğru mu?

Savaş Ateş adıyla Sedat Peker'in Halk TV'de yayınlanan "Bir Kira Bir Yuva" kampanyasına 50 milyon lirayla destek verdiği iddiaları bir anda gündem oldu. İddiaya göre toplamda 330 milyon liranın toplandığı kampanyaya 50 milyon liralık bir bağış tek kişiden geldi. Savaş Ateş Sedat Peker mi?

Google Haberlere Abone ol
Sedat Peker CHP'nin bağış kampanyasına katıldı

Savaş Ateş kimdir, BeyazSa şirketi kimin? Savaş Ateş Sedat Peker mi soruları merakla sorulurken 50 milyon bağış iddiası doğru mu sorusu da cevap arıyor. Yunananistan'da bu isimde bir Türk şirketi var mı iddiaları merakla soruluyor. Nedeni ise; Sedat Peker'in "Bir Kira Bir Yuva" kampanyasına 50 milyon lirayla katıldığı ileri sürülmesi oldu. İddiaya göre Peker, Halk TV'de CHP tarafından düzenlenen kampanyaya telefonla bağlanarak bağış yaptı. Adını vermeyen Peker'in yaptığı bağışın miktarı ise 50 milyon lira oldu. Peki, BeyazSa kimin? Savaş Ateş kim? Sedat Peker 50 milyon bağış iddiası doğru mu?

SAVAŞ ATEŞ KİMDİR? BEYAZSA KİMİN? SEDAT PEKER Mİ?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ihtiyacharitası.org, depremzedelerle dayanışma için "Bir Kira Bir Yuva" kampanyasını yeniden hayata geçirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Halk TV'nin özel yayınıyla başlayan kampanyada 33 bin 98 aileye kira desteği için 330 milyon lira toplandığını duyurdu, "Hedefimizi aştık" dedi.

Halk TV yayınında miktar olarak en büyük bağışı ise 50 milyon TL ile "Savaş Ateş" isimli bir kişi yaptı. 'Savaş Ateş', "Aile şirketi olarak, Yunanistan'dan BeyazSA olarak 50 milyon TL bağışlamak istiyoruz. Kızlarım Lina ve diğer kızım Mina, onların adına bu bağışı yapıyorum. Biz her zaman Türküz, Türkiye'nin yanındayız. Tekrardan Türkiye'de ölen aileler için onların acısı bizim acımız" dedi

Ancak telefon bağlantısının ardından sosyal medyada, "bağışı yapan kişi Sedat Peker'di" iddiası gündem oldu. Bu iddianın dayanağı ise 'Savaş Ateş'in "Kızlarım Lina ve diğer kızım Mina, onların adına bu bağışı yapıyorum" sözleri oldu. Sosyal medya kullanıcıları "Sedat Peker'in Lina ve Mila adlı kızları var" yorumları yaptı.

Yayında ses kalitesinin kötü olması nedeniyle 'Mila'nın 'Mina' olarak anlaşıldığı ve Peker'in, uğradığı suikastta hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'e gönderme yaparak "Savaş Ateş" adını seçtiği öne sürüldü.

CHP'Lİ SANATÇILAR VE SİYASETÇİLERDEN DESTEK

İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan ve Halk TV’de yayınlanan özel geceyle başlatılan kampanyaya sanat, spor, edebiyat ve siyaset dünyasından birçok ismin katıldı. 

Program sanatçı Cem Adrian’ın “Ne Ağlarsın” türküsünü seslendirmesiyle başladı. Aralarında Metin Uca, Hayko Cepkin, Okan Bayülgen, Şenay Gürler, Nejat Yavaşoğulları, Burhan Şeşen, Hüseyin Turan ve Mazlum Çimen’in de olduğu birçok sanatçı ve müzisyenin yanı sıra, gazeteci, yazar ve gönüllülerin koordinasyonu ile bağışların aktarıldığı programa kızı Eylem Şafak Aydın’ı depremde enkaz altında kaybeden sanatçı Orhan Aydın da katıldı.

Orhan Aydın, “Kalbimde cam kırıklarıyla geldim. Bu akşam sadece kendi çocuğum için değil, bütün çocuklar için, dayanışma için geldim buraya. Biliyorum ki başaracağız” dedi.

Gecede pek çok sanatçı “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasına maddi destekte bulundu. Metin Akpınar ve Zülfü Livaneli 500’er bin TL, Erol Evgin 50 bin TL, Pınar Deniz 100 bin TL, Hakan Altun 5 ailenin bir yıllık kira bedeli, şarkıcı Gülşen 12 kira bedeli olan 120 bin TL, Yıldız Tilbe 10 ailenin kira bedeliyle kampanyaya destek verdi. İlyas Salman emekli maaşıyla, Erdal Erzincan 25 bağlamayla, Aşık Daimi ailesi 10 bin TL destek olurken Kırklareli'ndeki evini 1 yıllığına depremzedelere tahsis eden heykeltraş Mehmet Aksoy ayrıca bir heykelini açık artırmaya çıkararak kampanyaya katıldı. 

Programa ABD’den katılan oyuncu Meltem Cumbul, ABD’de gerçekleştirilen destek konserinde 40 bin dolar gelir elde edildiğini söylerken, şarkıcı Sıla İzmir’de yapacağı konserinin tüm gelirini kampanyaya aktaracağını duyurdu. 8 Ocak 1996’da haber izlediği sırada gözaltına alınıp polis şiddetiyle katledilen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe ve 1995 yılında gözaltında kaybedilen Hasan Ocak ailesi de dayanışmaya katıldı.

İrlandalı şarkıcı ve söz yazarı Bob Geldof da kampanyaya imzalı gitarını bağışladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer gitarın 20 bin TL’den açık artırmaya çıkaracağını duyurdu. Geldof Halk TV'deki yayına da bir video mesajla katıldı.

 

Yorumlar