Rusya'da işsiz sayısı iki katına çıktı

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkesindeki bütün işletmelerin yarından itibaren açılacağını belirterek, ülke genelinde son bir ayda işsiz sayısının iki katına çıktığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Devlet Başkanı Vladimir Putin, 25 Mart'tan bu yana devam eden ücretli tatilin bugün sona ermesiyle birlikte yarından itibaren tüm işletmelerin çalışmalarına başlayacağını belirtti. Putin açıklamasında kayıtlı işsiz sayısının ise iki katına yükseldiğini açıkladı.

Vladimir Putin, "12 Mayıs'tan itibaren tüm ülke ve ekonominin tüm sektörleri için ücretli tatil dönemi sona eriyor. Ancak salgınla mücadele sona ermiyor. Ücretli tatil dönemi altı haftadan fazla sürdü. Bu sıra dışı önlem, salgının yayılmasını durdurdu, yavaşlattı. Bu sayede, öncelikli olarak epidemiyolojik durumun kötüye gitme ihtimaline karşı tüm sağlık sistemimizin hazırlık seviyesini önemli ölçüde artırmak için kullandığımız bir zaman dilimi kazandık" dedi.

Putin, alınan önlemlerin salgınla mücadelede bir sonraki döneme, yani kısıtlama rejiminden kademeli olarak çıkış aşamasına geçme imkanı sunduğunun altını çizerek, "Bu dönemin kendine has özellikleri var. Her şey önce, bu çıkış bir anda gerçekleştirilemez. Bunu kademeli olarak, dikkatli bir şekilde, adım adım yapmalıyız. İnsanların can güvenliğini garanti eden tüm hijyen koşullarına ve gerekliliklerine kati biçimde uyarak kısıtlamaları kaldırmalıyız" ifadelerini kullandı.

Salgının ekonominin birçok sektörüne, milyonlarca insanın refahına sert bir darbe vurduğunu, birçok kişinin gelirinin azaldığını ve öngörülmeyen masraflarla borçların arttığını kaydeden Putin, ticari hayatı yeniden canlandırma dönemine geçerken Rusya halkını ve ekonomisini desteklemeye yönelik yeni önlem paketi hazırladıklarını vurguladı.

Rusya'daki işletmelere ve vatandaşlara doğrudan yardım sağlanması gerektiğini söyleyen Putin, nisan başından bu yana kayıtlı işsiz sayısının iki katına çıkarak 1.4 milyona çıktığını belirtti.

Rus lider, "Zor bir durum söz konusu ve işgücü pazarının istikrara kavuşturulması, işlerini kaybeden insanların desteklenmesi için kapsamlı eylemlere ihtiyacımız var. Hükümetten bu yönde kararlar almasını rica ediyorum. Ana hedefimiz, işsizliğin daha fazla artma riskini en aza indirgemek" diye konuştu.

Putin, salgından etkilenen, bireysel yatırımcıların, KOBİ'lerin ve sosyal alanda faaliyet yürüten STK'ların yer aldığı 1.5 milyondan fazla işletmenin 2020'nin 2. çeyreğindeki vergi ve sigorta primlerinin silinmesi talimatını verdi.

Ayrıca Rus lider, serbest meslekle uğraşanlar tarafından 2019 yılında ödenen tüm gelir vergilerinin iade edilmesini de istedi.

Yorumlar