Rusya, ABD'ye karşı Taliban'a para teklif etti

Amerikan basınında yer alan iddialara göre, Rusya Taliban üyelerine, Amerikan askerlerini öldürmeleri karşılığında para teklif etti.

Google Haberlere Abone ol

Dünyanın birçok noktasında karşı karşıya gelen ABD ile Rusya'nın Afganistan'da da yeniden karşı karşıya gelme tehlikesi baş göstermeye başladı. Amerikan basınında yer alan ve doğruluk payı bilinmeyen iddialara göre, Rus istihbaratı Amerikan askerlerini öldürmeleri karşılığında Taliban'a para teklifinde bulundu. 

New York Times gazetesinin ABD'li istihbarat yetkilileri ve bulgularına dayandırdığı haberine göre, Avrupa'da suikast girişimleriyle de bağlantısı olan Rus istihbarat birimi, Taliban militanlarına Afganistan'daki Amerikan askerini öldürmeleri için para teklif etti.

ABD'li yetkililerin, Rusya'nın Amerikan askerini öldürmeleri için militanlara para teklif ettiği istihbaratını, yakalanan Taliban mensuplarının sorgusu sırasında öğrendiği aktarıldı. 

ABD ile Taliban barış görüşmelerini baltalamak için adım atıldı

Söz konusu istihbaratın ABD Başkanı Donald Trump ve Ulusal Güvenlik Konseyi ile mart ayında paylaşıldığı belirtilen haberde, yönetimin diplomatik nota ile durumun Moskova'ya bildirilmesinden birtakım yaptırımlar uygulanmasına kadar çeşitli seçenekleri görüştüğü kaydedildi.

ABD'li bazı yetkililer ise Rusya'nın ABD ile Taliban arasındaki barış görüşmelerini baltalamak için bu tür bir adım atmış olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Haberde Taliban militanlarına para teklif eden Rus askeri istihbarat biriminin aynı zamanda Birleşik Krallık’ta Salisbury kentinde çifte ajan Serrgey Skripal ile kızı Yulia'yı zehirlemekle suçlanan G.R.U. olarak da bilinen birimle bağlantısı olduğu belirtildi.

Yorumlar