Ruanda'da 5 bin kişilik toplu mezar bulundu

Ruanda'nın doğusunda yaklaşık 5 bin soykırım kurbanının olduğu tahmin edilen bir toplu mezar bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Yerel yetkili Richard Gasana, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkenin Gatsibo bölgesinde eski Murambi Valisi Jean Baptiste Gatete'nin emriyle öldürülen soykırım kurbanlarının olduğu bir toplu mezarın keşfedildiğini belirtti.

Gasana, soykırım sırasında Kiziguro Katolik Kilisesi'ne sığındıktan sonra buradan çıkarılarak öldürülen kurbanların mezarlarının yaklaşık 30 metre derinlikte olduğunu ve kazı çalışmalarının 3 hafta sürmesinin beklendiğini dile getirdi.

Murambi bölgesinin valiliğini 1987-1993 yıllarında yapan ve sonrasında bölgedeki siyasi etkinliğini sürdüren Gatete, Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yargılanmış ve 40 yıl hapse mahkum edilmişti.

Resmi rakamlara göre, ülkede 2018-2019 yıllarında yaklaşık 118 bin soykırım kurbanının kalıntılarına ulaşıldı.

Ruanda'da 1994'te Hutular, dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Nisan 1994'te Orta Afrika'nın küçük ülkesi Ruanda'da tarihin en korkunç katliamlarından biri yaşandı. 100 gün içerisinde yaklaşık 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu, aşırı milliyetçi Hutular tarafından katledildi. O zamanki Ruanda devletinin de destek verdiği ve BM barış gücü askerlerinin seyirci kaldığı bu olay tarihe Ruanda katliamı olarak geçti.

Afrika devletleri ve küresel aktörler bu katliamdan ders almadılar, bir süre sonra Ruanda daki gibi olmasa da benzer katliamlar Bosna, Afganistan, Burundi, Güney Sudan, Liberya, Fildişi Sahilleri ve Orta Afrika Cumhuriyetinde de devam etti.

Yorumlar