PKK/YPG ABD'den yaptırım için muafiyet istedi

ABD'nin Esad ve ailesine yönelik yaptırımları açıklamasının ardından ülkenin doğusundaki petrol sahalarını elinde bulunduran terör örgütü YPG/PKK paniğe kapıldı.

Google Haberlere Abone ol

Suriye'de Türkiye'nin ısrarlarına rağmen terör örgütü olarak sayılmayan ve ABD'nin bir "müttefiki" olarak kendini konumlandıran PKK/PYD/YPG, Washington yönetiminin geçen hafta aldığı kararla panik yaşıyor.

İngiliz haber ajansı Reuters, geçen hafta ABD'nin Beşar Esad ve eşi Esma Esad başta olmak üzere birçok kurum ve kişiye uygulamaya başladığı yaptırımların ardından ülkenin kuzeyindeki terör örgütü temsilcilerinin ABD'lilerle görüşmeye başladığını aktardı. Haberde ülkenin kuzeyinde bulunan teröristler, Esad üzerindeki ekonomik ve siyasi baskıyı artırmak için başlatılan yaptırımlardan muaf tutulmak istediklerini açıkladı.

Reuters'a konuşan terör örgütü yetkilisi, "Bu yaptırımların bölgeye etkisi olacak, Suriye poundu değer kaybedecek. Irak sınırı zaten kapalıydı ve ekonomik bir abluka içindeydik zaten fakat bu durum da ticareti zayıflatacak. Bize otonom bölgelerin bu yaptırımlardan muaf tutulacağını söylediler ama bunun nasıl olacağını söylemediler" ifadesini kullandı.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters'ın sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı, "Bu yaptırımlar insani yardımları etkilemeyecektir" ifadesini kullandı.

ONLAR BABALAR GÜNÜ KUTLAYAMADI

 

Yorumlar