PKK Amerikalı şirketle petrol anlaşması imzaladı, Türkiye tepkili

Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü uzantıları Amerikalı şirketle petrol anlaşması imzaladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye gösterilen tepkide, bu duruma sert tepki göstererek, Suriye petrollerinin Suriye halkına ait olduğunun altı çizildi.

Google Haberlere Abone ol

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK/YPG'nin ABD'li bir şirketle petrol anlaşması yapmasına tepki gösterildi. "Suriye'nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir" denilen açıklamada, ABD'ye "bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz" tepkisi gösterilerek, "Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez" ifadeleri kullanıldı.

Terör örgütü PKK/YPG'nin güdümündeki Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) ABD'li bir şirketle yaptığı petrol anlaşmasına Ankara'dan tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"PKK/YPG terör örgütü güdümündeki "Suriye Demokratik Güçleri"nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarma, işleme ve ticaretini yapmak üzere ABD'de yerleşik "Delta Crescent Energy LLC" adlı şirketle bir sözleşme imzaladığı basında bildirilmiştir.

PKK/YPG terör örgütü, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne sermiştir. Suriye'nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir.

ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez"

Yorumlar