Palamut balıkçıların beklentisini karşılamadı

- Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Bayrak: - "Sezon öncesi de palamuttan umudumuz vardı ancak geride kalan bölümde yapılan avcılığa bakacak olursak palamut, beklentilerimizi karşılamadı"

Google Haberlere Abone ol
Palamut balıkçıların beklentisini karşılamadı

SİNOP (AA) - Karadenizli balıkçıların umutlarını bağladıkları palamut, av sezonunun geride kalan 2,5 aylık bölümünde beklentileri karşılamadı.

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye karasularında geçen yıl 39 bin 460 ton palamut avcılığı yapıldığını söyledi.

Geçen yıl yaşanan palamut bolluğunun bu sezon da devam etmesi umuduyla sezona başladıklarını dile getiren Bayrak, şu ana kadar istedikleri düzeyde avcılık yapılamadığını belirtti.

Göç eden balık türleri arasında olması nedeniyle palamudun yavaş yavaş Karadeniz'de azalmaya başladığına işaret eden Bayrak, şöyle devam etti:

"Palamut geçen sezon Karadeniz'de bol miktarda avlandı. Balıkçılarımız genel anlamda tekneleri dolu şekilde limanlara döndüler. Bu sezon öncesi de palamuttan umudumuz vardı ancak geride kalan bölümde yapılan avcılığa bakacak olursak palamut, beklentilerimizi karşılamadı. Ne kadar palamut avcılığı yapılmış, sezon sonu açıklanacak rakamlarda göreceğiz. Bizim tahminlerimize göre belki yarıdan fazla düşüş söz konusu. Balıkçılarımız maalesef bu sezon palamuttan para kazanamadı."

Bayrak, bu sezon için palamuttan umudu kestiklerini anlatarak, "Bölgemizde hamsi avcılığı devam ediyor. Geçmiş yıllara oranla onda da gerileme söz konusu ama palamuda göre hamsi avcılığı daha iyi gidiyor. İnşallah bollaşarak devam eder. Hem balıkçılarımız kazandır hem de vatandaş ucuza hamsi tüketir. Umudumuz artık hamside." ifadesini kullandı.

Bu arada az miktarda avlanan palamudun tane fiyatı Sinop'ta tezgahlarda 15 liradan satılırken, hamsi ise kilogramı 5 liradan alıcı buluyor.
Yorumlar