Pakistan'da "asker ABD'den yardım istedi" iddiası

Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı'nın IMF kredisi için ABD'den yardım istediği iddiası

Google Haberlere Abone ol
Pakistan'da "asker ABD'den yardım istedi" iddiası

Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kamar Cavid Bacva’nın, ülkenin iflasa düşmemesi için Uluslararası Para Fonunun (IMF) 1,17 milyar dolarlık krediyi bir an önce serbest bırakması konusunda ABD yönetiminden yardım istediği iddia edildi.

Nikkei Asia gazetesinin ABD ve Pakistanlı yetkililere dayandırdığı haberinde, Orgeneral Bacva’nın, ülkenin iflasa düşmemesi için ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ı arayarak IMF’nin Pakistan’a temin edeceği kredinin hızlandırılması konusunda Washington yönetiminden destek istediği öne sürüldü.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Asım İftikhar Ahmed, başkent İslamabad’da yaptığı basın toplantısında, Bacva ile Sherman’ın görüştüğünü doğrularken, ikilinin ekonomi hakkında konuşup konuşmadıklarını bilmediğini söyledi.

Ahmed, konuyla ilgili Pakistan ordusunun açıklama yapabileceğini kaydetti.

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han ise özel bir televizyon programında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu tür girişimlerin Kara Kuvvetleri Komutanı Bacva’nın işi olmadığını ifade ederek, tepki gösterdi.

- Ekonomik olarak zor günler

Pakistan, ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor.

Ülkedeki siyasi durumun etkisiyle Pakistan rupisi dün dolar karşısında 240,5’ten (18,31 Türk lirası) işlem görmüştü. Rupi, geçen hafta yüzde 8,3 değer kaybetmiş ve bu Kasım 1998'den bu yana görülen en yüksek değer kaybı olmuştu.

- IMF kredisinde gecikme

Ülke, IMF'nin 1,17 milyar dolarlık krediyi henüz serbest bırakmaması sebebiyle ciddi bir döviz kıtlığıyla karşı karşıya bulunuyor.

Bu durum, ülkenin Sri Lanka’nın ardından iflasa düşebileceği konusunda endişelere yol açıyor.

Pakistan, IMF ile 14 Temmuz'da 1,17 milyar doların serbest bırakılması konusunda anlaşma yapmıştı. Söz konusu kredinin serbest bırakılması için IMF Guvernörler Kurulunun onayı gerekiyor.

​​​​​​​

 

Yorumlar