Onur Koalisyonu Başkanı Mahluf serbest bırakıldı

Tunus'ta askeri mahkemenin önünden kaçırılan Onur Koalisyonu Başkanı Mahluf serbest bırakıldı

Google Haberlere Abone ol

Tunus'ta askeri mahkemenin önünden kaçırılan Onur Koalisyonu Başkanı Seyfeddin Mahluf'un serbest bırakıldığı bildirildi.

Mahluf'un avukatı İnas el-Harras, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mahluf'un diğer bir avukatı Enver Evlad Ali'nin müvekkilinin kaçırıldığına dair açıklamasının ardından Askeri Mahkeme'nin Mahluf'u serbest bıraktığını belirtti.

Açıklamada, Mahluf'un Daimi Askeri Mahkeme'deki ilk soruşturma hakiminin çağrısına istinaden daha sonraki bir tarihte tekrar dinlenmek üzere serbest bırakıldığı ifade edildi.

Harras ayrıca, sosyal medya hesabında Mahluf'un açıklamasının yer aldığı, serbest bırakıldığını ve Askeri Mahkemeden ayrıldığını gösteren bir video yayınladı.

Mahluf, bu videodaki açıklamasında, "Bugün avukatlarımın da uygun görmesiyle mahkemeye teslim oldum. Ancak mahkemenin önünde kanunlara aykırı olarak kaçırılma ve alıkonulma suçu işlendi. Biz hala halkın temsilcisiyiz. (Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in aldığı istisnai kararlara tepki olarak ) Bizler hala halkın temsilcileriyiz. 'Dondurulmuş Milletvekilliği' diye bir şey yok. Bize bu güveni halk verdi ve bundan vazgeçmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Mahluf'un diğer avukatı Enver Evlad Ali ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mahluf, adliyeye sorgu hakimine teslim olmaya giderken sivil giyimli kişiler tarafından kaçırıldı." ifadelerini kullanmıştı. Ali, müvekkilinin nerede olduğunu bilmediklerini ve kaçıranların muhtemelen güvenlik güçleriyle bağlantılı bir birim olduğunu kaydetmişti.

TUNUS'TA CUMHURBAŞKANI SAİD'İN OLAĞANÜSTÜ KARARLARI

Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz'da, ülkenin tehlikede olduğu sırada kendisine olağanüstü yetkiler tanıyan Anayasa'nın 80. maddesini hayata geçirdiğini duyurmuştu. Said, Meclis'in çalışmalarını 30 gün boyunca durdurduğunu, tüm milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırıldığını, başbakanı azlettiğini ve yeni bir başbakan atayacağını, ayrıca yolsuzluk dosyaları için kendisini başsavcı olarak görevlendirdiğini açıklamıştı.

Ülke içinde bazı kesimler, Said'in bu kararını desteklerken partilerin çoğunluğu Cumhurbaşkanı'nın, bu kararlarıyla "anayasayı ihlal ettiğini" belirtmiş, bazıları da Said'i anayasal bir darbe girişiminde bulunmakla suçlamıştı. Tunus'ta dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından bazı milletvekilleri ifadeye çağrılmış, bazıları gözaltına alınmış ve aralarında üst düzey bürokratların da yer aldığı bazı isimler hakkında ev hapsi kararı verilmişti.

Said, bir aylık sürenin dolmasının ardından, Meclis'in çalışmalarının durdurulması dahil olağanüstü yetkileri elinde topladığı kararların "ülkedeki tehlike durumu geçmediği gerekçesiyle ikinci bir emre kadar uzatıldığını" bildirmişti.

SEYFEDDİN MAHLUF VE "HAVALİMANI OLAYI"

Tunus Havalimanı'nda, mart ayında yaşanan olayda güvenlik görevlilerinin hakkında yurt dışı çıkış yasağı olmayan ve yasal herhangi bir engeli bulunmayan bir kadının, ülke dışına çıkışına "keyfi" bir şekilde engel oldukları belirtilmişti.

O sırada havalimanında olan Onur Koalisyonu milletvekillerinden, Başkan Seyfeddin Mahluf, Abdullatif el-Alevi, Muhammed Affas ve Mahir Zeyd, duruma müdahale ederek kadının hakkını savunduklarını açıklamıştı.

Havalimanındaki bu anlaşmazlığın ardından, devrik Devlet Başkanı Zeynelabidin bin Ali döneminde uygulanan, "terör şüphesi bulunanların ülke dışına çıkışının engellenmesi"ni öngören bir prosedürün yürürlükte olduğu ortaya çıkmıştı.

Tunus askeri yargısı, 31 Temmuz'da Meclis'te 18 milletvekili bulunan Onur Koalisyonu milletvekillerinden 4'ü hakkında havalimanı olayı davasıyla ilgili tutuklama kararı vermişti.

Onur Koalisyonu Milletvekili el-Habib bin Siydhum da tutuklama kararını sosyal medyadan duyurmuştu.

Askeri mahkeme 3 Ağustos'ta, söz konusu 4 milletvekili ve bir avukat hakkında çıkarılan tutuklama kararını iptal etmişti.

Başkent Tunus'taki Daimi Askeri Mahkemesi Sorgu Hakimi, Onur Koalisyonu Başkanı Seyfeddin Mahluf, Abdullatif el-Alevi, Muhammed Affas ve Mahir Zeyd ve avukat Mehdi Zagruba hakkındaki arama kararının iptaline hükmetmişti.

Mahkeme kararında, bu kişiler haklarındaki diğer hukuki prosedürlerin tamamlanmasının beklendiği belirtilmişti.

Yorumlar