Netanyahu'dan "Arafat Caddesi"ne engel

- İsrail Başbakanı Netanyahu, eski Filistin Devlet Başkanı Arafat'ın isminin İsrail'de cadde ve sokaklara verilmesine müsaade etmeyeceklerini belirtti

Google Haberlere Abone ol
Netanyahu'dan "Arafat Caddesi"ne engel

KUDÜS (AA) – İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, eski Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat'ın isminin İsrail'de cadde ve sokaklara verilmesine müsaade etmeyeceklerini bildirdi.

Netanyahu yazılı açıklamasında, hükümet olarak İsrail'e bağlı bölgelerde başta Arafat ve eski Filistin Müftüsü Hacı Muhammed Emin El Hüsyeni olmak üzere Filistinli liderlerin isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesine karşı bir dizi yasal işlem başlatacaklarını belirterek, "İsraillileri öldürenlerin isimlerinin İsrail'de cadde ve sokaklara verilmesine asla izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Söz konusu açıklama, İsrail'in kuzeyindeki Hayfa kentine bağlı Cett beldesinde büyük bir caddeye "Yasir Arafat" adının verildiğinin fark edilmesi üzerine sosyal medyadan kampanya başlatan İsrail askerlerinin talebinin ardından geldi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, İçişleri Bakanı Aryeh Deri de Cett Belediyesine gönderdiği yazıda "Yasir Arafat" isminin 48 saat içinde caddeden kaldırılmasını istedi.

Cett beldesindeki caddenin "Yasir Arafat" olarak isimlendirildiği geçen hafta navigasyon uygulamasında adres araması yapan bir İsrailli asker tarafından fark edilerek gündeme getirilmişti.

Arap nüfusun yoğun olduğu Cett beldesinde 2008 yılında belediye başkanının girişimiyle cadde ve sokaklara önde gelen Arap şahsiyetlerin isimleri verilmişti.

Yorumlar