Mohsen Namjoo: Ben ne dinsizim ne de Allahsızım

Tepkiler üzerine konserleri iptal edilen Mohsen Namjoo, yayınladığı açıklamasında, Müslüman olduğunu, asla Kur'an-ı Kerim ile dalga geçmediğini söyledi. Namjoo, "Ben ne dinsizim ne de Allah'sızım. Asla Kur'an-ı Kerimle dalga geçmedim" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Mohsen Namjoo: Ben ne dinsizim ne de Allahsızım

İranlı müzisyen Mohsen Namjoo'nun Türkiye turnesi kapsamında 2-10 Aralık tarihleri arasında vermeyi planladığı konserleri hedef gösterilmesi sonucu iptal edildi. İptal edilen konserlerine ilişkin basın kuruluşlarına mektup yazan Namjoo, müzikal kariyerinde her zaman Kuran-ı referans aldığını söyleyerek," Ben ne dinsizim, ne de Allahsız"

Kuran’ın kendisi için her zaman ilham kaynağı olduğunu belirten Namjoo, mektubunda, “Ben bir Müslümanım ve kendime asla başka bir inanca ait olarak görmedim. Her zaman ilham kaynağım olan Kur’an-ı Kerim’le asla alay etmedim. O’nu küçük düşürmedim. Kur’an’ın hiçbir ayetini değiştirmedim. Bu ciddi ve asılsız bir suçlamadır. Yayılan iftiraların aksine Allah’a dua ettiğim Mojir 2016 şarkımı dinlemenizi tavsiye ediyorum” dedi.

‘Kuran ayetlerini şarkı yapıyor‘ gerekçesiyle hedef alınan ve konserleri iptal edilen Namjoo, gönderdiği mektubunda, suçlama ve dedikoduların sadece sanatsal kariyerini tehlikeye atmakla kalmadığını kendisiyle aynı inanca sahip insanları da üzdüğünü söyledi. Dindar bir ailede büyüdüğünü, önemli dini insanlardan Kuran-ı Kerim dersleri aldığını aktaran Namjoo, “Benim adım Mohsen Namjoo” diye başladığı mektubunda şu ifadelere yer verdi:

TÜRKİYE'YE OLAN SEVGİM, VATANIM İRAN KADAR BÜYÜK

Benim adım Mohsen Namjoo. Türkiye’ye ve Türk halkına olan sevgim, vatanım İran’a olan sevgim kadar büyük. Bunu söylüyorum çünkü Türkiye’deki izleyicilerim ve Türk halkı bana her zaman kendilerinden biriymiş gibi davrandı. Bu paylaştığımız bir aşk, hiçbir şeyin bizden alamayacağı bir aşk.

On yıl önce verdiğim ilk konserden bu yana Türkiye’de beşten fazla turne düzenledim. Her zaman sevgi ve saygıyla karşılandım, aynı şekilde karşılık verdim. Ama son zamanlarda, beni tanımayan küçük bir grup insan ve küçük grubu sosyal medyadan takip eden bazı kişiler, beni Kur’an-ı Kerim’e hakaret etmekle suçladılar. Sadece hayranlarımı değil, tüm inanç sahiplerine, bunun hiçbir dayanağı olmayan ciddi bir suçlama olduğunu ivedilikle belirtmek istiyorum. Bu suçlama, bu korkunç dedikodu sadece sanatsal kariyerimi tehlikeye atmakla kalmıyor, aynı zamanda beni çok derinden etkiliyor. Benimle aynı inanca sahip insanların inancıma sırtımı döndüğümü söylemesi beni çok üzüyor.

Bu nedenle medyadan bu dedikoduları yaymasını, yalan ve söylenti yaymayı bırakmasını ve gazeteciliğin kurallarına uymasını, sadece doğruları yazmasını rica ediyorum.

Gerçek şu ki, ben, Mohsen Namjoo kutsal Meşhed şehrinde dindar bir ailede büyüdüm. 20 yaşıma kadar Kur’an kursuna gittim ve üç yıl boyunca üç büyük kıraat ustası olan Mustafa İsmail Abdurrahman Tablawi, Mustafa İsmail ve Rakhep Gholush tarzında mukaddes Kur’an-ı Kerim okudum. Eğitimimden sonra Meşhed’te üç yıl geçirdim. Tecvit ilmini; Kur’an kelimelerinin telaffuz bilgisini öğrendim.

‘BEN DİNSİZ DEĞİLİM’

Birçok kez üniversitelerde özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) dersler verdim. Bu derslerde Kur’an-ı Kerim’in bariz kutsal içeriğine ek olarak, ilahi kelamın mucizevi ve şiirsel ritimlerine de sahip olduğuna bunun da çağlar boyunca benim gibi müzisyenleri ve şairleri cezbettiğine dikkat çektim. Başka bir deyişle Kur’an-ı Kerim benim müzikal temelim oldu. Büyük Mevlana’nın Mesnevi’sindeki “Musa ve Çoban” kıssasında açıkladığı gibi insanları Allah’a nasıl ibadet ettikleriyle yargılamamak gerekir. Allah’a inanmaları ve sevmeleri yeterlidir. Ben ne dinsizim ne de Allahsızım.

Ben bir Müslümanım ve kendime asla başka bir inanca ait olarak görmedim. Her zaman ilham kaynağım olan Kur’an-ı Kerim’le asla alay etmedim. O’nu küçük düşürmedim. Kur’an’ın hiçbir ayetini değiştirmedim. Bu ciddi ve asılsız bir suçlamadır. Yayılan iftiraların aksine Allah’a dua ettiğim Mojir 2016 şarkımı dinlemenizi tavsiye ediyorum. 

Yorumlar