Mohsen Nemjoo kimdir, neden sürgün edildi, nerede, nereli, hangi dilde şarkı söylüyor?

Mohsen Namjoo Türkiye'de vereceği konser öncesinde sanat severler tarafından merak edilmeye başlandı. Kur'an-ı Kerim ayetlerini farklı makamlarda seslendirmesiyle bilinen İranlı ünlü sanatçı batı medyası tarafından, "İran'ın Bob Dylan"ı olarak nitelendiriliyor.

Google Haberlere Abone ol
Mohsen Namjoo kimdir, nerelidir?

Mohsen Namjoo kimdir, nerelidir, kaç yaşında veya ne sanatçısı gibi sorular son günlerde merakla soruluyor. İranlı ünlü sanatçının Türkiye'de konser vereceği yönündeki haberler üzerine hakkındaki bilgiler de merak konusu oldu. Kur'an-ı Kerim ayetlerini şarkı tonlamasında söylediği için dikkatleri üzerine çeken Namjoo'nun Türkiye'de en az 5 konser vermesi bekleniyor. Peki, Mohsen Nemjoo kimdir, neden sürgün edildi, nerede, nereli, hangi dilde şarkı söylüyor?

Türkiye'de son günlerde en çok tartışılan isimlerin başında İranlı sürgün şarkıcı Mohsen Namjoo geliyor. Ülkesinde yaptığı "hakaret müziği" nedeniyle hapis cezası alan daha sonra ülkesinden kaçan Namjoo'nun Türkiye'de konser vermesi için ayarlanması akıllara çeşitli soru işaretlerini getiriyor. Son olarak Gülşen ve benzeri isimler üzerinden LGBT provokasyonları yapılmış en son Gülşen'in cezaevine gönderilmesiyle sonuçlanmıştı. Şimdi de Namjoo üzerinden yeni bir provokatif girişim söz konusu. 

Kur'an-ı Kerim ayetlerine hakaret etmekle suçlandığı için ülkesinde ceza alan ve hapis yatan Namjoo şu anda Avrupa'da yaşıyor. Ancak kim nereden bulduysa getirip Türkiye'de konser vermesini sağlıyor. Müslümanların hassasiyetlerini kaşımaya yönelik bir girişim olarak değerlendirilen konserin iptali isteniyor.

Mohsen Namjoo (Muhsin Nemju) İranlı bir sanatçıdır. Çocuk yaşta babasını kaybeden Namjoo, ailesinin teşviğiyle müzik sanatını öğreniyor; ancak ailesinin karşı çıkmasına rağmen profesyonel olarak müzik işiyle uğraşmaya başlıyor. Kısa süre içinde farklı bir tarz ortaya koyarak ününü İran sınırlarının dışına taşırmayı başarıyor. Hatta yaptığı müzik tarzı o kadar farklı ki okuduğu üniversiteden bu yüzden atılıyor. Namjoo'nun bazı eserlerinde Kur'an-ı Kerimden ayetleri de şarkı şeklinde seslendirmesi ülkede tepki çekmişti. Hatta bu nedenle hapis cezası aldı. Bu yaptıkları nedeniyle İslam ülkelerinde çok da hoş karşılanmayan Namjoo, batılı ülkelerde çok rağbet görüyor.

Mohsen Namjoo kimdir, nerelidir
Mohsen Namjoo kimdir, nerelidir

 

İşte Muhsin Nemju veya Mohsen Namjoo biyografisi: 

Muhsin Nâmcû 1976 yılında İran'ın Türbet Cam kentinde düyaya geldi.

Müzisyen olmasının yaınnda aynı zamanda yazar ve bestecidir.

Mohsen Namjoo Meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü.

Edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başlamıştı. Okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol alıyordu. Daha 12 yaşında iken babasını kaybedince annesi ve abileri onu müzik okuluna göndermeye karar verdiler. Burada Nasrullah Nasehpur tarafından eğitildi.

Mohsen Namjoo kimdir, nerelidir
Mohsen Namjoo kimdir, nerelidir

 

Ailesinin karşı çıkmasına rağmen profesyonel olarak müzik yapmaya karar verdi ve müzik eğitimine Tahran Üniversitesi'nde devam etmek için Tahran'a taşındı. Giriş sınavını kazanmak için bir enstrüman çalmayı bilmesi gerekiyordu. Malî durumu nedeni ile gücü ancak bir setar almaya yetmişti.

1994 yılında üniversiteye girdi. Burada ağırlıklı olarak müzik ve tiyatro eğitimi aldı. Üniversitedeki klasik öğretim sisteminden memnun değildi. Klasik, geleneksel İran müziği ile yakından ilgilendikten sonra denemelere başladı ve bu geleneksel müziği modern yöntemlerle birleştirip sentez yaptı. Bu çalışmaları bazı kesimler tarafından kabul görmedi ve çok sık zorluklarla ve engellemelerle karşı karşıya kaldı.

İran müziğini alışılmamış bir şekilde uygulaması ve şarkılarının değişik tarzı nedeni ile, üçüncü yılında üniversiteden atıldı. Üniversiteden atıldıktan sonra Tahran'da üç konser verdi. 2000 yılından bu yana rock müzik ve caz onun için önemli hale geldi. Bu iki müzik türünü geleneksel İran müziği ile birleştirdi. Bu denemeler çok kötü bir teknik ile kayda alındı. Bu kayıtların bir kısmı kopyalandı ve tüm İran'da, birçok insan tarafından sevilerek dinlendi. 2006 yılında özel konserler vermeye başladı ve aynı yıl Uluslararası Rotterdam Film Festivali'nde "Hotspot Teheran" konulu etkinlikte sahneye çıktı.

Çok başarılı olan bu konser sonrası Hollanda radyosunda onunla bir söyleşi yapıldı ve konserden bazı eserler çalındı. İran sınırları dışında Mohsen Namjoo özellikle "Sound of Silence" isimli belgeselle tanındı. Bu belgeselde Amir Hamz ve Mark Lazarz, Namjoo ile birlikte, İran'ın diğer öncü müzisyenleri O-Hum, Hich-Kas ve Emad Bonakdar'ı da göstererek, Tahran'daki underground müziği anlatıyorlardı.

Mohsen Namjoo, Mojir adındaki şarkısında henüz 9 yaşındayken vefat eden dedesiyle düet yaptı. Şarkının sonunda duyulan ses o sırada kanser olan dedesine aittir. Namjoo, kardeşiyle birlikte dedesinin Mojir Dua'sını okuduğu esnada sesini kaydedip, bu kaydı yıllar sonra şarkısında kullanıp dedesini onurlandırdığını söylüyor.

Temmuz 2009 tarihinde Şems isimli bir şarkısında Kuran'dan alıntılar yaptığı ve İran yasalarına göre ayetlerin müzik eşliğinde söylenmesi yasak olduğu için Kur'an'ı karalama suçlaması ile beş yıl hapse mahkûm oldu.

TÜRKİYE'DE 5 KONSER VERECEK

New York Times tarafından "İran'ın Bob Dylan'ı" olarak adlandırılan ünlü sanatçı Mohsen Namjoo, orkestrasıyla 5 konserlik turne için aralık ayında Türkiye'ye gelecek.
İranlı sanatçı Mohsen Namjoo, konser turnesi için yeniden Türkiye'ye geliyor

Acem-blues türünün kurucusu olarak gösterilen, rock ve cazı geleneksel İran müziği ile harmanlayan İranlı sanatçı, Epifoni organizasyonu ile ilk olarak 2 Aralık'ta İstanbul Volkswagen Arena'da sahne alacak.

Namjoo, daha sonra 3 Aralık Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde, 7 Aralık Ankara Congresium'da, 8 Aralık Konya Selçuklu Kongre Merkezi'nde ve son olarak 10 Aralık'ta Van Nur Tatar Spor Salonu'nda dinleyicileriyle buluşacak.

İran'da doğup, büyüyen fakat şu anda New York'ta yaşayan sanatçı, Tahran Üniversitesinde Alireza Mashayekhi ve Azin Movahed gibi usta müzisyenler ve eğitimcilerden tiyatro ve müzik eğitimi aldı.

Stanford Üniversitesinde müzik profesörü olarak da çalışmalarına devam eden Namjoo, şimdiye kadar 17 albüm çıkardı.

Bugüne kadar iki kitap da kaleme alan sanatçı, 2022-2023 döneminde 4 yeni albüm yayınlamayı planlıyor.


 

Yorumlar