Mısır'da oksijen tüpleri bitti hastalar bitti

Mısır'da koronavirüs tedavisi gören hastaların oksijin tüpleri bittiği için tek tek ölmeye başladı. Çaresizliğin fotoğrafı ise bir hastanede çekildi.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüs ile mücadele eden ülkeler arasında donanım yetersizliği yaşayanlarda durum çok vahim. Sağlık ekipmanı yetersiz kalan ülkelerden biri olan Mısır'da koronavirüs hastaları tek tek ölmeye başladı. Ölümlerin nedeni ise oksijen tüplerinin yetersiz kalması oldu.

Mısır'ın Şarkiye kentindeki Hüseyniye Pandemi Hastanesi'nde oksijen tüpü yetersizliği nedeniyle koronavirüs hastası 7 kişinin hayatını kaybettiği öne sürüldü. Bakanlık iddiaları yalanlayarak ölü sayısının 4 olduğunu açıklarken; hastanedeki sağlıkçıların yaşadıkları çaresizliğe dair görüntüler sosyal medyada gündem yarattı.

Koronavirüs hastası 7 kişinin hayatını kaybettiği iddiası ile ilgili görüntülerin sosyal medyaya yansımasının ardından oluşan kamuoyu tepkisi üzerine Mısır Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Kovid-19 hastalarının oksijen yetersizliği nedeniyle öldükleri iddiası gerçeği yansıtmıyor. Hayatını kaybeden hasta sayısı 7 değil, 4'tür. Hastalar solunum cihazlarına bağlıyken sağlık durumlarının kötüleşmesi nedeniyle hayatlarını kaybettiler" ifadeleri kullanıldı.

Mısır yönetimine yakınlığıyla bilinen El-Vatan gazetesinin haberine göre de hastalar oksijen tüpü yetersizliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Gazete bir görgü tanığının, "Koronavirüs hastaları oksijen tüplerinin bitmesi nedeniyle öldü. Hastane sorumluları oksijen tüplerinin yeterli oranda dolu olup olmadığına dikkat etmediler." şeklindeki ifadelerine yer verdi. Mısır'da son dönemde salgın nedeniyle hasta ve ölü sayısında önemli oranda artış gözleniyor.

Yorumlar