Mecliste palamut toplama şenliği

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın çocuklarımız barış içinde yaşamayı öğrenecekler dedi.

Google Haberlere Abone ol
Mecliste palamut toplama şenliği
TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, "Çocuklarımız da meşe ağacı gibi hayatı güçlü, dayanıklı olmayı, barış içinde yaşamayı öğrenecekler." dedi.

"TBMM Geleneksel 5. Palamut Toplama Şenliği", TBMM Başkanvekili Aydın, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, TBMM kreşi öğrencileri, okullarında çevre bilinci eğitimi alan Eko-Okul öğrencileri ve TBMM çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

TBMM Kabatepe Parkı'ndaki şenlik Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Amatör Çocuk Halk Dansları Topluluğunun gösterisiyle başladı.

Şenlikte konuşan TBMM Başkanvekili Aydın, tohumun nesilden nesile devam eden hayat döngüsünün en önemli parçası olduğunu belirterek, "Barışı, güçlü ve dayanıklı olmayı temsil eden meşe ağaçlarının meyvesi palamutları, çocuklarda tohum bilincinin oluşturulması, tüketen değil üreten bir toplum olma bilincinin aşılanması, tohumların gelecek nesillere aktarılması için çocuklarla toplamak istedik. Çocuklarımız da meşe ağacı gibi hayatı güçlü, dayanıklı olmayı, barış içinde yaşamayı öğrenecekler." dedi.

Çocukların sanal aleme hapsedildiğini, dünyalarının teknolojik ürünlerle sınırlandırıldığına değinen Aydın, "Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonla çocuklarımızın maalesef geleceğini köreltiyoruz. Onların sanal dünyadan çıkıp gerçeklerle yüzleşmesi gerekiyor. Sanal arkadaşlar, sanal hayvanlar, sanal çiftlikler yerine gerçeklerini edinmelerini, sanal fidanlar yerine gerçek fidanlar yetiştirmelerini sağlamamız gerekiyor. Çocuklar çevrenin edebiyatını değil uygulamasını öğrenmeli." diye konuştu.

Aydın, Mecliste botanik bahçe özelliği taşıyan bu Kabatepe Parkında 115 türde 10 bini aşkın ağacın bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin ağaçlandırılmasında, erezyonla mücadelede katkılarından dolayı Orman ve Su İşleri Bakanlığına, Orman Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.

Ahmet Aydın ve şenliğe katılan çocuklar daha sonra parktaki meşe ağaçlarından dökülen palamutları topladı. Aydın'a palamut toplarken eşi Zeliha, kızları Elif, Betül ve oğlu Mustafa da eşlik etti.

Meşe palamutlarının toplanmasının ardından Aydın ile Orman Genel Müdürü Üzmet arasında tohum ve fidan değişimi gerçekleştirildi.

Yorumlar