Manavgat alevlere teslim, aynı anda 4 noktada

Antalya'nın Manavgat ilçesinde aynı anda dört ayrı noktada yangın çıktı. Yangın yerleşim yerlerine sıçradı. Vatandaşlar evlerini araçlarını bırakarak kaçıyor. Yangınlara rüzgar nedeniyle müdahale edilemiyor.

Google Haberlere Abone ol

Antalya'nın Manavgat ilçesi aynı anda 4 ayrı noktada çıkan yangınlara teslim oldu. İlçenin 3 farklı mahallesinde aynı anda şüpheli yangınlar çıktı. Yangınlar yerleşim yerlerine sıçramaya başladı. Bölgede şu ana kadar 3 mahalle boşaltıldı.

Kavaklı, Sarılar, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Bunun üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

Yangın, 12 ilden gönderilen 19 helikopter, 103 arazöz, 6 dozer, 1 uçak ve 412 orman işçisiyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Manavgat'ta dört farklı noktada orman yangını çıktı. Yerleşim yerlerini tehdit eden yangınlar kısa sürede büyürken TRT Haber muhabiri "İki tane benzin istasyonunun bulunduğu nokta. Yangının daha da büyümemesi için insanlar hortumlarla müdahale ediyor. Vatandaşlar su şişelerine doldurdukları sularla alevleri söndürmeye çalışıyor" dedi. 

Manavgat'ın Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Poyrazın da etkili olduğu bölgede giderek genişleyen alevlere, havadan helikopterle karadan da Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin itfaiye ekipleri ile müdahale edilmeye başlandı.

3 ayrı noktada daha yangın çıkmasıyla, kentteki son durum endişe verici bir boyut aldı. Alevler nedeniyle 3 mahalle boşaltıldı.

Konuyla ilgili olay yerinden ekran başındakilere bilgi veren TRT Haber muhabiri "2 tane benzin istasyonunun bulunduğu nokta. Yangının daha da büyümemesi için insanlar hortumlarla yangına müdahale ediyor. Vatandaşlar su şişelerine doldurdukları sularla alevleri söndürmeye çalışıyor" dedi.

"NEREYE MÜDAHALE EDECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK"

Manavgat belediye Başkanı Şükrü Sözen, "Görülmemiş bir şey hiç görmedik. Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık" dedi.

AYNI ANDA FARKLI NOKTALARDA ÇIKMASININ SEBEBİ

Yangının aynı anda farklı yerlerde başlamasının nedenleri arasında, ilk çıkan yangından kaynaklı sıçramaların neden olduğu belirtiliyor. İlk çıkan yangınlarda genellikle kozolak ve benzeri cisimlerin uzak noktalara sıçrayabildiği belirtiliyor.

Detaylar Geliyor...


 

Yorumlar