Maduro canlı yayında Guaido'yu aradı

İspanyol La Sexta televizyonuna verdiği röportaj sırasında kendini Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido'yu arayan Maduro, cevap alamayınca sesli mesaj bıraktı. Türkiye'ye mesaj gönderen Maduro, "Türkiye ile ittifakımızı; ekonomik, ticari, finansal ve teknolojik açıdan güçlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, İspanyol La Sexta TV kanalında yayınlanan ‘Salvados’ isimli programa konuk olarak Gazeteci Jordi Evole’nin sorularını yanıtladı. Maduro, Guaido’nun yaptığı çağrı sonrasında ayrılmayı düşünüp düşünmediği hakkında sorulan soruya, “Ülkemiz için iyi olan şey Anayasamıza saygılı olmak. Ben öncelikle bunu yapıyorum. Anayasaya saygı duymaya ve uygulamaya yemin ettim. Bu benim görevim” dedi.

"20 YILLIK MÜCADELE DENEYİMİMİZ VAR"

Maduro’ya Irak’ta neler olduğu, Saddam Hüseyin’in başına ne geldiği, Libya’nın yıkılmasının sonuçları ve Kaddafi’nin durumu hatırlatılarak bunun kendisini korkutup korkutmadığı sorulduğunda ise, Maduro, "İnsanlığın ders alması gereken ciddi hatalar oldu. Bush-Aznar koalisyonunun Irak savaşına yol açtığı ve hesabını ödediği hataları unutmayın. Bu hatalar ve dehşet, Venezuela'da da işlendi. 20 yıllık mücadele deneyimimiz var. Gerçekten, bir proje ve ülkenin liderliği ile tarihsel bir karaktere sahip bir gücüz. Her şey kuzey imparatorluğunun (ABD) deliliğine ve saldırganlığına bağlı" ifadelerini kullandı.

"DEVLET BAŞKANINI SADECE İNSANLAR SEÇER" 

Guaido'nun kendisini devlet başkanı ilan eden bir palyaço olduğunu söyleyen Maduro, hareketin anayasal bir temeli olmadığını söyledi. Maduro, "Devlet başkanını sadece insanlar seçer. Sadece insanlar onu koltuğa oturtur. Guaido’nun, ülkenin maksimum makamını üstlenmeye yetkisi yoktur" dedi. Venezuela’da insani bir kriz olmadığını söyleyen Maduro, "Sosyal bakımdan politik olarak ülkemize açılmış ekonomik bir savaş var. O yaralarını hafifletmesine izin verilmiyor Venezuela’yı terk eden birçok insan aldatıldı, Yanlış bir vizyonla, umutla ayrıldılar" ifadelerini kullandı.

"NE YAPTIĞINI İYİ DÜŞÜN"  

Canlı yayında sürpriz bir sürpriz yapan Maduro, Guaido’yu cep telefonunda aradı. Programın suncusu Evole’ye, "Guaido'nun telefon numarası var, sakıncası yoksa arayacağım. Açarsa konuşacağım" dedi. Guaido cevap vermeyince, mesaj bırakan Maduro, "Ne yaptığını iyi düşün. Genç bir adamsın. Yıllarca bu ülke için mücadele ediyorum. Ülkeye daha fazla zarar verme. Darbe stratejisini terk et. Kimsenin seçmediği bir başkanlığı taklit etme. Eğer bir şeye katkıda bulunmak istersen. Oturur yüz yüze masada konuşuruz" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE İLE İTTİFAKIMIZI GÜÇLENDİRMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ" 

Devlet Başkanlarına mesajlar vermesi istenen Maduro, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, "Ekonomik, ticari, finansal ve teknolojik ittifakımızı güçlendirmeye devam edeceğiz", Arjantin Devlet Başkanı Mauriccio Macri’ye, "Macri patenlerini giysin çünkü bu yıl başkanlık dışı kalacak", Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e "Her zaman söylediğim gibi, arkadaşlığı ve desteği için teşekkürler", Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya, "Sanırım ona hiçbir şey söylemeyeceğim çünkü onun bir ülkeyi gerçekten yönetip yönetmediğini bilmiyorum", Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya, "Sağlığı ile ilgilenmeli. Oldukça kötü görünüyor", Meksika Devlet Başkanı Luis Obrador’a, "Latin Amerika vizyonuna katılıyorum", Fransa Başbakanı Emmanuel Macron’a, "Sarı yeleklileri dinlesin", Almanya Başbakanı Angela Merkel’e, "Birçok Avrupalıya söylediklerimi ona da tekrarlayayım. Diğer Venezuela'yı da görmeye çalış. Diğer Venezuela'yı da dinlemeye çalış. Gerçek Venezuela’yı. Sadece bir sektörü dinlemeyin. Daha fazla dinleyin" mesajlarını verdi.

Yorumlar