Macron, eski Fransız kolonisi Louisiana'da

ABD'de bulunan Macron, eski Fransız kolonisi Louisiana'yı ziyaret etti

Google Haberlere Abone ol
Macron, eski Fransız kolonisi Louisiana'da

Resmi görüşmeler için ABD’de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ziyaretin son gününü, 18 yüzyılda Fransız kolonisiyken ABD’ye satılan Louisiana eyaletinde geçirdi.

Başkent Washington’daki temaslarının ardından eşi Brigitte Macron ile New Orleans Uluslararası Havalimanı'na inen Fransız Cumhurbaşkanı, Louisiana valisi John Bel Edwards ve bando takımı tarafından karşılandı.

Macron, havalimanından konvoyla 1803’te Louisiana satış anlaşmasının imzalandığı Fransız Mahallesi’ndeki Jackson Meydanı ve Cabildo’ya geçerek, burada hazır bulunan Kongre’nin eyalet temsilcileri, New Orleans Belediye Başkanı ve şehrin diğer üst düzey yetkilileri ile bir araya geldi.

Daha sonra şehrin Fransız kolonyal tarihine dair belge ve malzemelerin bulunduğu New Orleans Tarihi Koleksiyonu ve Sanat Müzesi’ni gezen Macron, tarihi sokakta yürüyüş yaptı, kendisini görmek için toplanan halkı selamladı.

Macron, bir zamanlar Fransızca konuşulan bölgede, tarihi ve kültürel bağların devamı ve geliştirilmesi için tekrar Fransızca dilinin konuşulması konusunda desteklerini ifade etti.

Akşam onuruna düzenlenen özel bir yemekten sonra Macron ve eşi Fransa’ya dönmek için New Orleans’tan ayrılacak.

Macron dışında Charles de Gaulle, 1960’ta New Orleans’ı ziyaret eden diğer Fransız Cumhurbaşkanı olarak kayıtlara geçmişti.

17. yüzyılda Fransa Kralı Louis XIV tarafından Fransız kolonisi olarak kurulan Louisiana eyaleti, 1803'te varılan anlaşma ile yaklaşık 15 milyon dolara ABD'ye satılmıştı.

Yorumlar