Libya'da önemli gelişme, Vatiyye Üssü alındı

Libya'da meşru hükümet güçleri, darbeci Hafter'in işgali altındaki Vatiyye Hava Üssü'nü günler sonra almayı başardı. Öte yandan darbeci Halife Hafter'e bağlı milislere BAE'nin temin ettiği hava savunma sistemlerinin üçüncüsü de imha edildi

Google Haberlere Abone ol

Libya meşru hükümet güçleri Hafter karşısında önemli bir zafere daha imza attı. Libya'da en stratejik noktalardan birinde bulunan Vatiyye Hava Üssü, meşru hükümet güçleri tarafından günlerce süren kuşatmadan sonra darbeci Hafter güçlerinden alındı.

Mitiga Havalimanı’ndan sonraki en önemli askeri hava üssü olarak kabul edilen Vatiyye, Ağustos 2014’te Hafter milislerinin eline geçmişti. UMH birlikleri Nisan 2019’da üste kontrolü kısa süreli almış ancak tekrar kaybetmişti.

RUSYA YAPIMI HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ VURULDU

Libya ordusu hava unsurlarının, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter'e bağlı milislere Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) temin ettiği Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerinden (HSS) üçüncüsünü imha ettikleri bildirildi.

Libya ordusu resmi sözcüsü Yarbay Muhammed Kununu, yaptığı yazılı açıklamada, hava unsurlarının, Sirte kentinin güneyinde Hafter milislerine ait Rus yapımı Pantsir tipinde bir hava savunma sistemi ve elektronik sinyal bozucuyu imha ettiklerini belirtti.

Buna göre, orduya bağlı silahlı insansız hava araçları (SİHA) son 48 saat içinde, BAE'nin Hafter milislerine temin ettiği üçüncü hava savunma sistemini etkisiz hale getirdi.

Hafter milislerinin işgalindeki Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne sevk edilen iki hava savunma sisteminin de orduya bağlı hava unsurları tarafından vurulduğu açıklanmıştı.

Yorumlar