Koronavirüs hatrına ezana izin verdiler

Almanya ve Hollanda'da koronavirüs nedeniyle gerilen vatandaşlara jestler yapılıyor. Bunlardan biri de Müslümanlara yönelik hoparlörden ezan okunması oldu.

Google Haberlere Abone ol

Ezanın hoparlörden okunmasının yasak olduğu Almanya ve Hollanda'da koronavirüs nedeniyle tavır değişiklikleri yaşanıyor.

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve İslam Toplumu Milli Görüş'e (IGMG) ait 100'e yakın camide dün ezanlar hoparlörden okundu. 

DİTİB Essen Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, sadece Essen bölgesinde 50’nin üzerinde camide öğle ve akşam vakitlerinde ezan okunduğunu söyledi.

Alptekin, Almanya'da bazı istisnai durumlar hariç ezanın hoparlörden okunmasına izin verilmediğini hatırlattı.

Kovid-19 salgının ardından verilen izin için Alman makamlarına teşekkür eden Alptekin, ''Mabetlerimizi evlerimize taşıyoruz. Sosyal medyada olumlu cevaplar alıyoruz. Geri dönüşlerden de çok memnunuz. Allah bu musibetten bütün insanlığı muhafaza eylesin. Cemaatimizi salgın süreci boyunca da devamlı uyarıyoruz. Bilhassa büyüklerimizin evde kalmalarını istiyoruz. Bu meyanda başarılı olduğumuzu da söyleyebiliriz.'' ifadelerini kullandı.

Hollanda’da da Kovid-19’dan dolayı toplumsal dayanışma için cuma namazı vaktinde hoparlörden ezan okunması uygulaması yaygınlaşıyor.

Ülkede çok sayıda camide cuma namazı vaktinde hoparlörden ezan okundu. 

ALMANYA VE HOLLANDA'DA SON DURUM

91 bin vakanın bulunduğu Almanya'da 1.275 kişi hayatını kaybetti, 15 bin vakanın bulunduğu Hollanda'da ise 1.487 kişi virüs nedeniyle öldü.

 

Yorumlar