Koronavirüs aşısı için yarışa girdiler, Çin de denedi

Koronavirüse karşı geliştirilecek aşının aynı zamanda dünyanın en kısa zamanda en çok para kazandıran iş olması nedeniyle birçok ülke yarışa girmiş durumda. ABD aşıyı geliştirdiğini açıkladık sonra da Çin de denemelere başladığını duyurdu. Almanya ve Belçika da çalışmalarını duyurmuştu.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüse karşı geliştirilecek aşıdan en büyük parayı kazanmanın yollarını arayan ülkeler arasında kıyasıya bir mücadele yaşanıyor. ABD, Çin, Almanya, Belçika, Avusturalya ve daha birçok ülkede koronavirüse karşı aşı geliştirmeye çalıştıklarına yönelik açıklamalar geldi. ABD'nin Almanya'dan virüs aşısını satın almaya çalıştığı ileri sürülmüştü. Ancak bir gün sonra ABD''den gelen açıklamada koronavirüs aşısını denemeye başladıkları belirtildi. ABD'nin açıklamasından birkaç saat sonra Çin'den de benzer açıklama geldi. Çin de aşıyı denemeye başladığını duyurdu. Şimdi gözler aşıyı en erken kimin geliştireceğinde.

Çin devlet televizyonu CCTV'nin haberine göre, Askeri Tıp Akademisinden bir araştırma ekibi tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının güvenlik, etkinlik ve kalite denetimlerinden geçirildiği, ayrıca kitlesel üretim için ön hazırlıkların başladığı belirtildi.

Çin Askeri Tıp Akademisinden biyolog mühendis Tümgeneral Çen Vei önderliğindeki araştırma ekibinin hazırladığı aşının bir alt birim aşı olduğu, içeriğinde yalnızca koronavirüsün hastalığa yol açmayan antijen kısımlarını içerdiği ifade edildi.

Alt birim aşılar, hastalığa yol açan patojenin güçsüzleştirilmiş bir versiyonunu içeren aşılara göre daha güvenli ve istikrarlı görülüyor fakat potajen içeren aşılara göre daha zayıf bir koruma sağlıyor. 

Onayın ardından kısa süre içinde aşının klinik denemelerine başlanması bekleniyor. 

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, 150'den fazla ülke ve bölgede 180 binden fazla kişiye bulaştı. DSÖ'nün "pandemi" (küresel salgın) olarak nitelediği hastalık nedeniyle şu ana dek 7 bin 477 kişi hayatını kaybetti.

Yorumlar