Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek

Bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen Kadir Gecesi, bu gece idrak edilecek. Bu geceye özgü bir ibadet şekli yok; ancak yapılan her ibadete binlerce kat sevap verildiği biliniyor.

Google Haberlere Abone ol
Müslümanlar için 'Bin aydan daha hayırlı' kabul edilen Kadir Gecesi, bu gece idrak edilecek. Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak biliniyor. Ramazan ayının 27. günü kutlanan Kadir Gecesi, bu sene 1 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Bütün ülke genelindeki 23 bin 391 cami, bu gecede sabaha kadar açık kalacak. Geceyi ibadet ederek geçirmek isteyenler, bu camilere gidebilecek.

KADİR SÜRESİ 

Maddi ve manevi pek çok hikmet, rahmet ve bereketi bünyesinde barındıran, Kur’an’ın indirilmeye başlandığı ve duaların kabul edildiği kutlu bir gece olan Kadir Gecesi için manevi önderler, "Her geceyi kadir bil, her gördüğünü Hızır bil" tavsiyesinde bulunuyor. 

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an-ı Kerim'in, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Hazreti Muhammed'e vahiy olunmaya başlandığı gece.

Bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu Kadir suresinde bildiriliyor. Bakara suresinin 185. ayetinde de Kur’an’ın ramazan ayında indirildiği beyan ediliyor. 

Allah, Kadir suresi 1-5. ayetlerde "Şüphesiz ki biz Kur’an’ı KadirGecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi nedir, nereden bileceksin? KadirGecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için inerler de inerler. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar." buyuruyor. 

Hazreti Muhammed de hadislerinde Kadir Gecesi'yle ilgili, “Faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir Gecesi'ni güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahları bağışlanır.” müjdesini veriyor ve Müslümanlara bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle.” diyerek dua etmelerini tavsiye ediyor. 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) İslami İlimler Fakültesi Dekanı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, Kadir Gecesi'nin İslam ümmetine Allah'ın en büyük hediyelerinden birisi olduğunu aktardı.

Hz. Peygamber’den gelen rivayetlere göre bu gecenin ramazanın 27.gecesi olması üzerinde ümmetin ve alimlerin yoğun bir kanaati bulunduğuna işaret eden Ünal, "Bu gece, kadir ve kıymetini Kur’an’dan ve Allah'tan almıştır. Tüm inananların bu gece Kur’an ile bağlarını gözden geçirmelerinin, onu okuma, anlama ve yaşama konusunda bir muhasebe yapmalarının tam zamanıdır." diye konuştu.

İSLAM ÜMMETİNE BİR HEDİYE

Kadir Gecesi'nin Hazreti Muhammed'e ve onun ümmetine hediye edildiğini vurgulayan Ünal, şunları kaydetti:

"Nakledildiğine göre Hz. Peygamber efendimiz, önceki ümmetlerin ömürlerine göre, kendi ümmetinin ömürlerini kısa bulmuş, neticede diğer ümmetlerin uzun ömür içerisinde işledikleri amele, ulaştıkları sevaba erişemezler diye endişelenmiş. Bunun üzerine Yüce Rabbimiz tarafından, Peygamberimize bin aydan hayırlı olan bu gecenin hediye olarak verildiği ve kendisinin sevindirildiği söylenir.

Bu gecede, bir ömürlük bir zaman dilimi bizlere bahşedilmiştir. Bin ay, yaklaşık olarak 83 yıl 4 aya tekabül etmektedir. Bu da KadirGecesi'ni gereği gibi idrak ettiğimizde bir seneye bir ömrü sığdırmışız demektir. Bunun da yolu, ramazanın her gecesini kadirbilerek değerlendirmekten geçmektedir."

Bu kadar uzun bir vakitten daha hayırlı olan geceye Kadir Gecesidenilmesi, hem gecenin hem geceyi ihya edenlerin hem de o anda yapılan ibadetlerin azametli, şerefli ve kıymetli olmasından kaynaklandığını vurgulayan Ünal, Kadir Gecesi'nde yapılan ibadetlerin, içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetlerden daha faziletli olduğunu hatırlattı.  

"BU GECE ÖZGÜ BİR İBADET YOKTUR"

Bu geceye özgü özel bir ibadet bulunmadığını belirten Ünal, "Bu nedenle bu geceyi kaza namazı, cemaatle teravih namazı kılarak, kendimiz ve sevdiklerimiz için bol bol dua ederek, hayatımızın muhasebesini yaparak, geçmişlerimiz için dualar ederek ve bol bol Kur’an okuyarak değerlendirebiliriz. Geceden gereği gibi istifade edebilmek için kırgınlıkları bitirmeli, insanları affetmeli ve yetim, öksüz ve yaşlılarımızı da sevindirmeyi unutmamalıyız. Çünkü bu gece, tan yerinin ağarmasına kadar huzur ve esenlik doludur." ifadelerini kullandı.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN PROGRAMI

Diyanet İşleri Başkanlığınca da İstanbul Sultan Ahmet Camii'nde bir program gerçekleştirilecek.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de katılması ve vaaz etmesi planlanan program, teravih namazının ardından başlayacak.

Yorumlar