İzmir'de yardım seferberliği sürüyor

Fuarİzmir'de oluşturulan merkezden deprem bölgesine 2 günde 46 tır, 15 kamyon, 3 uçak ve 1 gemiyle ihtiyaç malzemesi ve ekipman gönderildi

Google Haberlere Abone ol
İzmir'de yardım seferberliği sürüyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma neden olduğu iller için İzmir'den bölgeye uzman personel ve iş makinesi gönderilmeye devam ederken, toplanan yardım miktarı da hızla artıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre 10 ili etkileyen depremlerin ardından yaraları sarmak için başlatılan yardım kampanyası kapsamında son 48 saatte 46 tır, 15 kamyon, 3 uçak ve 1 gemiyle insani yardım malzemeleri afet bölgesine sevk edildi.

Kampanyayla 81 bin 395 yemek paketi, 6 bin 272 gıda paketi, 6 binin üzerinde temizlik paketi, 31 bin 247 battaniye, 5 bin 561 uyku tulumu, 3 bin 920 hijyen paketi, 3 bin 505 bot, 3 bin 629 mont ve 11 çadır bağışı alındı.

Ayrıca 110'u arama kurtarma personeli olmak üzere doktor, operatör, şoför, aşçı, psikolog ve veterinerlerden oluşan 332 belediye personeli ve 133 araç bölgeye ulaştırıldı.

İZSU da bölgeye 35 araç ve iş makinesi ile 91 personelden oluşan ekibini gönderdi.

Koza Altın İşletmeleri Ovacık Altın Madeninden yapılan açıklama da deneyimli personelden oluşan 90 kişilik ekibin, jeneratör, delici-kırıcı makineler, ilkyardım malzemesi, arazi taşıtları ve diğer ekipmanlarla bölgeye yönlendirildiği belirtildi.

Kınık ilçesinde bulunan Polyak Eynez Maden Ocağında görevli 40 kişilik arama kurtarma ekibinin de tam teçhizatlı olarak askeri uçakla bölgeye gönderileceği bildirildi.

- Depremzedelerden destek

İzmir'de 30 Ekim 2020'deki depremde evleri yıkılan ve hasar gören vatandaşların oluşturduğu İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) de aynı acıyı yaşayan depremzedeler için yardım kampanyası başlattı.

Dernek Başkanı Haydar Özkan, İzmir'deki depremde başlarına gelenleri bildikleri için orada insanların nelere ihtiyaç duyduklarını tahmin edebildiklerini, destek olmak için harekete geçtiklerini söyledi.

Üyelerin kazak, iç çamaşırı, çorap, kuru gıda, kadın pedi, bebek maması, hasta bezi, yorgan, yastık ve giyim malzemeleri bağışında bulunduğunu anlatan Özkan, "Yardımlarla bir kamyonu doldurduk. İzmir'deki depremzedelerimize teşekkürü bir borç biliyorum. 2,5 yıldan sonra acı çeken insanları düşünüp elinde neyi varsa getirip yarısını paylaşan insanlarla gurur duymamak elde değil. İnşallah yardımlar hayırlı bir şekilde yerlerine ulaşır." dedi.

Konak Belediyesinden 60 belediye personeli, 18 sağlıkçı ve 16 gönüllüden ekip ile 20 kamyon yardım malzemesi, Bornova Belediyesinden doktor, sağlıkçı ve arama kurtarma ekiplerinden oluşan 45 kişilik ekip ile 3 tır yardım malzemesinin de bölgeye gönderildiği öğrenildi.

Ege Üniversitesinden yapılan açıklamada ise gönüllü 28 sağlık çalışanının İskenderun Devlet Hastanesinde göreve başladığı, idari personel ile öğrencilerin topladığı ayni yardımların ilk bölümünün bölgeye doğru yola çıktığı ifade edildi.

Kent genelinde ilçe belediyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının da düzenledikleri kampanyalarda toplanan yardımları depremin etkilediği illerdeki AFAD merkezlerine yönlendirdikleri belirtildi.

 

Yorumlar