İlk kez virüs insandan hayvana geçti

Maymun çiçeği virüsü ilk kez insandan bir hayvana geçti

Google Haberlere Abone ol
İlk kez virüs insandan hayvana geçti

Dünya genelinde hızla yayılan maymun çiçeği hastalığında, insandan hayvana geçen ilk doğrulanmış vaka Paris'te kaydedildi. Virüsün ilk kez bir evcil hayvanda görülmesi mutasyon endişelerine neden oldu.

Koronavirüs pandemisinin ardından insanların yeni endişe kaynağı haline gelen maymun çiçeği hastalığı dünya çapında yayılmaya devam diyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 'acil durum' ilan ettiği hastalıkta dünya genelinde vaka sayısı 30 bini geçti. Bu vakaların 5 bini geçtiğimiz hafta kaydedilirken toplam ölüm sayısı 12'ye yükseldi.

ABD'de hastalığın bulaştığı insanların sayısı 10 bin sınırını geçerken, ABD'yi yaklaşık 5 bin vaka sayısı ile İspanya, 3 bin vaka sayısı ile İngiltere ve 2 bin 500 vaka sayısı ile Fransa takip etti. Açıklanan son verilere göre, Paris, Londra ve Madrid gibi Avrupa'nın gözde başkentleri maymun çiçeği salgınının merkez üssü haline geldi.

İNSANDAN EVCİL HAYAVANA BULAŞAN İLK DOĞRULANMIŞ VAKA

Vaka sayılarındaki yükseliş devam ederken hastalıkla ilgili bir kötü haber daha geldi. Bilim insanları insandan evcil hayvana bulaşan ilk doğrulanmış vakanın Fransa'nın başkenti Paris'te kaydedildiğini duyurdu.

Haziran ayının başında ağrılı lezyonlar geliştirdikten sonra maymun çiçeği teşhisi alan 44 ve 27 yaşındaki bir çifte ait olduğu bildirilen dört yaşındaki erkek İtalyan tazısı sahiplerinin yatağında uyuduktan sonra hastalığa yakalandı. Sahiplerinin hastalığa yakalanmasından 12 gün sonra belirtiler göstermeye başlayan köpeğe PCR testi yapıldı. Test sonuçları köpeğe bulaşan şuşun sahiplerine bulaşan suşla yüzde 100 uyuştuğunu ortaya koydu.

Maymun çiçeği hastalığının cinsel yolla bulaştığı biliniyor ancak bulaşmanın tek yolu bu değil. Örneğin, enfekte bir kişinin çarşaflarına dokunduktan sonra virüse yakalanan sağlık çalışanları olmuştur. Uzmanlar bu nedenle hastalık süresince cinsel aktivite olmasa bile aynı yatağı paylaşmanın riskli bir faaliyet olduğunu belirtiyor.

Yorumlar