İki yıl aradan sonra normal ramazan geçiriliyor

Fas’ta iki yıl aradan sonra camilerde ilk teravih kılındı. Suudi Arabistan'da ise 2 yıl aradan sonra iftar sofraları kuruldu.

Google Haberlere Abone ol
İki yıl aradan sonra normal ramazan geçiriliyor

Fas’ta, Kovid-19 salgını nedeniyle iki yıl aradan sonra camilerde ilk teravih kılındı.

Faslılar, ramazan ayının ilk teravih namazını eda etmek için ülkenin farklı kentlerindeki camilere akın etti.

Ramazan ayını sevinçle karşılayan Müslümanlar, Kovid-19 önlemlerinin kaldırıldığı ülkedeki camilerde ilk teravih namazını kıldı.

Maneviyat ikliminin hakim olduğu ülkede, geleneksel kıyafetleriyle camileri dolduran Faslılar renkli görüntüler oluşturdu.

Kral 6. Muhammed Kur’an-ı Kerim Televizyonu ise ülkenin en büyük camisi Kazablanka'daki Kral 2. Hasan Camisi’nden yatsı ve teravih namazlarını naklen yayınladı.

Fas Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı, dün hilalin görülmediğini, şaban ayının 30 güne tamamlanacağını ve ramazanın pazar günü başlayacağını açıklamıştı.

Fas hükümeti 9 Kasım'da, salgın durumundaki iyileşmenin bir yansıması olarak ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağını kaldırmış, mart ayının başlarında da 11 hafta süren Kovid-19'un Omicron varyantı dalgasının sona erdiğini duyurmuştu.

SUUDİ ARABİSTAN'DA 2 YIL ARADAN SONRA İFTAR SOFRALARI KURULDU

Suudi Arabistan'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla geçen 2 yılın ardından yeniden iftar sofralarının kurulduğu belirtildi.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'ya göre, Peygamber Efendimizin kabrinin bulunduğu Medine'deki Mescid-i Nebevi ile Mekke'deki Kabe-i Şerif'te kalabalık iftar sofraları yeniden kuruldu.

Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasının ardından, umre vazifesini yerine getirmek ya da namaz kılmak için mescitlere gelenler, iftar sofralarında birlikte iftar açmanın mutluluğunu yaşadı.

Suudi Arabistan 6 Mart'ta, kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun dışındaki Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırıldığını duyurmuştu.

Riyad yönetimi, 22 Mart'taki açıklamasında da Kovid-19'la mücadele kapsamında iki yıllık kısıtlamaların ardından Kabe-i Şerif ve Mescid-i Nebevi'de bu yıl ramazan ayının son 10 gününde itikaf ibadetinin yapılabileceğini ve toplu iftar davetlerinin yeniden düzenlenebileceğini belirtmişti.

Yorumlar