Hafter güçleri Türk gemisini kaçırdı

Son Dakika: Libya'daki darbeci Hafter güçleri Jamaika bandıralı bir Türk gemisini kaçırdı.

Google Haberlere Abone ol
Hafter güçleri Türk gemisini kaçırdı

Reuters ajansı, Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu'nun ülkenin Misrata limanına giden Jamaika bandıralı Mabrooka isimli Türk gemisini kaçırdığını duyurdu.

Gemide 9'u Türk vatandaşı toplam 17 mürettebatın bulunduğu belirtiliyor. 

Kaçırma girişiminden önce darbeci Hafter, Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitmişti.

Geminin de 5 Aralık yani Cumartesi günü Mısır'dan Libya'ya hareket ettiği belirtiliyor.

Arap basınında yer alan iddialara göre gemi Hafter güçleri tarafından kontrol edilen bölgeye uyarılara rağmen giriş yaptığı için kaçırıldı.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in sözcüsü Ahmed El-Mismari'nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, Jamaika bandıralı ve sahibi Türk olduğu ifade edilen "Mebruka" adlı ticari kargo gemisi, "yasak ilan edilen bölgeye girdiği ve yapılan çağrıya cevap vermediği" iddiasıyla Hafter milisleri tarafından yakalanarak Ras el-Hilal limanına çekildi. 

Açıklamada, mürettebatında 9 Türk, 7 Hint, bir Azerbaycanlı bulunan ve varış noktasının Misrata olduğu belirtilen geminin, "denizcilik kural ve kanunlarına aykırı hareket ettiği için soruşturma ve denetim altına alındığı" kaydedildi.

Ayrıca, Hafter’in sözcüsü Mismari, El-Hades televizyon kanalına yaptığı açıklamada, geminin, Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklü olduğunu ancak "yasak ilan ettikleri" bölgeye girdiğini belirtti. 

"Gemiye çağrı yaptıklarını ama herhangi bir cevap alamadıklarını" ileri süren Mismari, "Bunun üzerine botlarla gemiye yaklaşıp gemiye çıktık. Gemi Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklüydü. Kaptan izlemesi gereken prosedürleri izlemedi ve izin almaksızın yasak olan bölgeye girdiler. Gemide herhangi bir silah olmadığı tespit edilmiştir.” diye konuştu. 

Öte yandan, geminin işletmecileri, el koyan taraflarla temasa geçti ve mürettebatın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yaşanan durumun o bölgede başka gemilere de yapılan bir uygulama olduğuna işaret eden kaynaklar, gemiye el konulması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ve yanlış bölgeye giriş nedeniyle bir ceza kesilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Yorumlar