Mirac kandilinde oruç tutulur mu, akşam ezanı kaçta?

Beş vakit namazın farz kılındığı, Peygamber efendimizin manevi alemde Sitret-ül Münteha'ya yükseldiği gecenin adı olan Mirac Gecesi bu gece ifa ediliyor. Peki Mirac Kandili'nde oruç tutuluyor mu? Oruç tutanlar ise akşam ezanı saat kaçta okunuyor diye merak ediyor.

Mirac kandilinde oruç tutulur mu, akşam ezanı kaçta?
13 Nisan 2018 Cuma 10:31

Sonhaberler.com | Haber Merkezi

Efendimizin Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya oradan da Arşı Ala'ya yükselerek Allah c.c. ile yüz yüze geldiği gece olan Mirac Kandili bu gece ifa ediliyor. Mirac Kandili vesilesiyle birçok Müslüman oruç tutar. Oruç tutanların merak ettiği konu ise akşam ezanının kaçta okunduğu. Akşam ezanı İstanbul'da 19.46-19.49 arasında; Ankara'da 19.31'de, 19.52'de okunuyor. Bütün illerin akşam ezanlarını öğrenmek için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Peki Mirac Kandili'nde oruç tutulur mu? Mirac Kandili de dahil bütün mübarek gün ve gecelerin gündüz vakitlerinde oruç tutmanın sevap kazandıracağı belirtiliyor. Bu nedenle Mirac Kandili'nin gündüzünü de oruçlu geçirmek kişiye sevap kazandırır.

KANDİL GECELERİNDE NELER YAPILIR, NELER YAPILABİLİR?

Bütün kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken önemli bir takım afv ü mağfirete nail olma, ecr ü sevap kazanma, manevî terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve rıza–i İlâhiye ulaşma vesileleri vardır ki, bunlardan bazılarını maddeler hâlinde kısaca ve toplu olarak yeniden hatırlamakta yarar var:

1. Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

2. Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir?..” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

6. Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

8. Müminlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

10. Kişi kendine ve diğer mümin kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.

17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–posta çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×