Google gizli arama nasıl yapılır, gizli sekme açma, gizli mod nasıl açılır, kapatma, iPhone, Samsung?

Google'da gizli arama yapabilmek için "gizli mod" olarak bilinen gizli bir sekme açmanız gerekiyor. Bu sekmede yapacağınız aramalar hiçbir şekilde kayıtlara geçmiyor. Gizli mod arama aynı şekilde mobil cihazlarda iPhone ve Samsgun cihazlarında da uygulanabiliyor.

Google Haberlere Abone ol
Google gizli arama nasıl yapılır, gizli sekme?

Google gizli arama nasıl yapılır, gizli sekme açma, gizli mod nasıl açılır, kapatma, geçmişi silme, iPhone, Samsung ayarlama? Google gizli arama veya gizli mod sekmesinden internete girme işlemleri, gizlilik hassasiyeti bulunan vatandaşlar için önemli bir imkan sunuyor.

Google gizli sekme ile arama yapabilmek için öncelikle "gizli mod"a geçmeniz gerekiyor. Giriş yaptığı internet sitelerinin kaydının tutulmasını, Google arama geçmişi tutulmasını istemeyen, hangi sitelere girdiği kimse tarafından bilinmesini istemeyenler için gizli mod sekmesi önemli bir alternatif olarak görünüyor.

Bilindiği gibi Google arama motorunda yapılan bütün aramalar ve Google Chrome tarayıcısından girilen bütün adreslerin kaydı tutuluyor. Kayıtlar Google Arama Geçmişi'nde saklanıyor. Ancak "Gizli Mod" sekmelerini kullanarak internete giriş yapanlar ise bu dertten kurtuluyor.

Google gizli arama nasıl yapılır, gizli mod?
Google gizli arama nasıl yapılır, gizli mod?

 

En azından biz öyle biliyoruz ya da bize böyle anlatılıyor. Çünkü, gerçekten de bunun gizlilik ilkelerine tam olarak uyup uymadığını bilmiyoruz. Birilerinin yine de kayıt tutup tutmadığını hiç kimse hiçbir zaman bilemeyecek ta ki bu arama motorları bir itirafta bulunana kadar. Peki, Google gizli arama nasıl yapılır, gizli sekme açma, gizli mod nasıl açılır, kapatma, geçmişi silme, iPhone, Samsung ayarlama?

Google gizli arama için Chrome tarayıcısını açtıktan sonra sağ üst köşede bulunan menüler kullanılarak Gizli Mod'a geçiş yapılabiliyor. 

Sağ üst köşede yer alan "üç noktalı" alana tıklandıktan sonra menü açılıyor. Burada "Yeni Gizli Pencere" seçeneği karşımıza çıkıyor.

"Yeni Özel Pencere"ye tıkladıktan sonra "Gizli Mod"a geçmiş oluyoruz. Buradan yaptığımız internet aramalarının kayıtları Google Arama Geçmişi veya Chrome'un geçmiş listesinde yer almıyor. 

Bilindiği gibi "Geçmiş görme" iki şekilde oluyor. Birincisi Chrome'un kendi "Geçmiş" sekmesinden bir diğeri de Google Arama Geçmişi başlığıyla Gmail hesaplarında yer alan bir özellitir. 

GERÇEKTEN DE GİZLİ MOD GİZLİ Mİ? 

Google’ın Chrome için sunduğu Gizli Mod özelliğinin, kullanıcı verileri kaydedip, arama sonuçlarını kişiselleştirdiği ortaya çıktı. Gizli Mod’taki sonuçlar, sadece arama terimleri için değil, haberler ve video içerikleri için bile filtreden geçiyor. Google’ın arama sonuçlarını sadece hesabına giriş yapanlar için değil ‘Gizli Mod’ta bile kaydedip, kullanıcıya göre kişiselleştirdiği ortaya çıktı.

Yapılan bir araştırma, Google’ın internet tarayıcısı Chrome için sunduğu bir özellik olan ‘Gizli Mod’un, kullanıcıların Google’da daha önceden yaptığı aramaları takip ederek, ona göre sonuçları değiştirdiğini gösterdi. Gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo’nun yaptığı araştırmada aynı arama terimlerini aynı anda giren bireylerin sonuçları karşılaştırıldı. Google’ın arama motorunda yapılan aramaların farklı kullanıcılara farklı sonuçlar getirmesi modeline dayanan “Filtre Balonu” özelliğinin Google’ın gizli modunda da geçerli olduğu gözlendi. Araştırmaya katılanlar Google’ın Gizli Mod’unu kullanıp, aynı anda aynı terimleri aradı.

‘ANONİMLİK SAĞLAMIYOR’

Ancak Google’ın arama sonuçları algoritması yine her bir kullanıcı için farklı sonuçlar getirdi. Bu sonuçların, haber ve video içerikleri için de kişiden kişiye farklılık gösterdiği ortaya çıktı. Diğer bir deyişle Google’ın “Filtre Balonu” algoritması, kullanıcı hesabından çıkış yapsa da Gizli Modu aktif olarak kullansa da yine de arka planda çalışıyor.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren DuckDuckGo şu açıklamayı yaptı: "İnsanlar, özel/gizli arama modunun, anonimlik sağladığı düşünüyor. Ancak elde ettiğimiz bulgular, aramalarınızın Google'ın tanıma algoritmasından geçtiğini gösteriyor. İnsanlar, 'Gizli Mod' olarak adlandırılan bu özelliğin, internette yaptıkları aramalara bir güvenlik ya da gizlilik sağladığı hissine kapılmamalılar."

‘ETKİNLİĞİNİZ GİZLENMEZ’

Google ise Gizli Mod ile ilgili yardım sayfasında şu bilgilendirmeyi yapıyor: “Chrome, göz atma geçmişinizi, çerezleri ve site verilerini veya formlara girilen bilgileri kaydetmez. İndirdiğiniz dosyalar ve oluşturduğunuz yer işaretleri tutulur. Etkinliğiniz ziyaret ettiğiniz web sitelerinden, işvereninizden veya okulunuzdan ya da internet servis sağlayıcınızdan gizlenmez.”

Yorumlar