Google'a motor tipini söyle sana para kazandırsın

Google'a aracının motor tipini söylüyorsunuz o size para kazandırıyor. Google Haritalar'a yeni gelen bir özellikle sürücülerin araç kullanımında yakıt tasarrufu yapmalarını sağlıyor.

Google Haberlere Abone ol
Google'a motor tipini söyle sana para kazandırsın

Google dünya genelinde artan enerji fiyatlarına karşın kullanıcılarını memnun edecek yeni bir uygulama geliştirdi. Geliştirilen yeni uygulama "Google Haritalar"a eklendi. Buna göre artık araç sahipleri, araçlarının motor tipine göre rotalar seçebilecek, en az masraflı rotalardan giderek akaryakıttan tasarruf etmiş olacaklar.

Google Haritalar'ın yol tarifi özelliğine "yakıt tasarrufu" seçeneği de eklenmiş durumda. Yol tarifi ve navigasyon için yoğun olarak kullanılan Google’ın Haritalar (Google Maps) uygulamasına önemli bir güncelleme geldi. Google Haritalar’da yer alan motor tipine göre farklı rotalar oluşturan yeni özelliği Türkiye’de de kullanıma açıldı.

Yakıt ve enerji verimliliğine odaklanan yeni özellik sayesinde kullanıcılar, aracının motor tipine göre oluşturulan rotalarla yakıttan tasarruf edebiliyor. Bu yeni özellik için belirli iki nokta arasında gitmek isteyen kullanıcılar, önce aracının motor tipini seçiyor.

Google, Haritalar uygulamasında bunun için “Benzinli”, “Dizel”, “Elektrikli” ve “Hibrit” olmak üzere 4 farklı seçenek sunuluyor. Google, bu seçeneklerden aracına uygun olanı seçen kullanıcılara, motor tipine ve yol durumuna göre yakıt açısından en tasarruflu rotayı oluşturuyor.

GOOGLE HARİTALAR YAKIT TASARRUFU NASIL SAĞLANIR?

Google'ın Türkiye'de de devreye aldığı yeni özelliği kullanmak için şu adımları izlemek gerekiyor:

Google Haritalar uygulamasında;

1- Mobil cihazınızda Google Haritalar uygulamasını açın.

2- Profil resminiz veya adınızın baş harfleri Ayarlar Navigasyon ayarları'na dokunun.

3- "Rota seçenekleri"ne gidin.

Çevre dostu rota bulma özelliğini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Yakıt tasarruflu rotaları tercih et'e dokunun.

Motor türünü seçmek için motor türü'ne dokunun. Motor türünü seçin Bitti'ye dokunun.

Google'dan yakıt tasarrufu sağlayan yeni harita
Google'dan yakıt tasarrufu sağlayan yeni harita

 

Yol tarifi aldıktan sonra;

1- Mobil cihazınızda Google Haritalar uygulamasını açın.

2- Hedefinizi arayın veya haritada üzerine dokunun.

3- Sol altta, Yol tarifi'ne dokunun.

4- Alt çubukta ekranı yukarı kaydırın.

5- Motor türünü değiştir'e dokunun. Ardından motor türünü seçin. 

6- Bitti'ye dokunun.

En çok kullandığınız seçeneği belirleyin:

- İçten yanmalı motora sahip bir araç kullanıyorsanız "benzin" veya "dizel"i seçin.

- Hibrit araç veya çoğunlukla yakıt kullanan bir hibrit eklentili araç kullanıyorsanız "hibrit" seçeneğini belirleyin.

- Elektrikli veya çoğunlukla elektrikle çalışan bir hibrit eklentili araç kullanıyorsanız "elektrik"i seçin.

REKOR İNDİRME

Öte yandan dünya üzerinde en çok kullanılan navigasyon uygulaması olan Google Haritalar, yalnızca Android ekosisteminde 10 milyar indirme sayısına ulaştı.

Her ay dünya genelinde bir milyardan fazla insan tarafından kullanılan Google Haritalar; yalnızca basit bir harita uygulaması değil, aynı zamanda yerel rehberlere, işletme profillerine, çeşitli incelemeler ve yorumlara ev sahipliği yapan bir platform.

Google’ın popüler navigasyon ve harita uygulaması, Play Store’da 10 milyar indirme sayısını geçti.

Böylece Google Haritalar, Android uygulama mağazasında Youtube ve Google Play Services'in ardından 10 milyar indirme barajını geçen üçüncü uygulama oldu.

Android işletim sisteminin sahibi Google, bildiğiniz gibi bazı uygulamaları telefonlara ön yüklü bir şekilde getiriyor. Google Haritalar'ın 10 milyar indirme barajına ulaşmasının asıl nedeni de bu.

Uygulama, Google Play servislerine sahip her Android 10 ve üzeri telefona yüklü bir şekilde geliyor.

NAVİGASYON MANTIĞI NASIL ÇALIŞIR?

Navigasyon cihazlarının işleyiş mantığı son derece basittir. Temelinde GPS teknolojisi bulunan navigasyonlar, uydu fotoğrafları ve taramaları ile elde edilen verileri haritalara aktarmaktadır. Lokasyon analitiği sayesinde gelişmiş karasal verileri toplayan navigasyon yazılımları, daha sonra bunları işleyerek gidilmek istenilen yeri tarif etmektedir. Bunun için öncelikle navigasyon cihazına gidilmek istenilen konumun bilgisi girilmektedir.

Konum bilgisini alan navigasyon, GPS sinyalleri sayesinde en uygun rotayı belirlemekte ve seyir esnasında sürekli olarak aynı sinyallerle denetim yaparak gidilen yolun, belirlenen rotaya uygun olup olmadığı takip edilmektedir. Başta belirlenen rotanın dışına çıkıldığı durumlarda, navigasyonlar anında yeni bir rota belirlemesi yapmaktadır. Bu durum, hedefe ulaşıncaya kadar devam etmektedir. Navigasyonlar, araçlar için adres defteri işlevi görmektedir.


 

Yorumlar