Gazze'den "İsrail işgaline direniş" mesajı

Filistin Toprak Günü'nün 46. yılında Gazze'den "İsrail işgaline direniş" mesajı verildi.

Google Haberlere Abone ol
Gazze'den "İsrail işgaline direniş" mesajı

Filistinlilerin İsrail işgaline karşı direnişinin sembolü haline gelen 30 Mart Toprak Günü'nün 46. yılı dolayısıyla Gazze Şeridi'nde düzenlenen etkinliğe yüzlerce kişi katıldı.

İsrail'deki Filistinlileri Destek Ulusal Heyetinin Gazze Limanı'nda düzenlediği etkinlikte, "Toprak günü, tek vatan tek millet" yazılı pankartlar ve Filistin bayrakları taşındı.

Filistinlilerin folklorik oyunu "debke"nin oynandığı ve onlarca balonun Gazze semalarına bırakıldığı etkinliğe Filistinli bazı grupların yöneticileri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) yöneticilerinden Mahir Mezher, burada yaptığı konuşmada, İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik düşmanca saldırılarının devam ettiğini söyledi.

İsrail'in her eyleminin daha güçlü bir tepkiyle karşılık göreceğini ifade eden Mezher, şunları kaydetti:

"İsrail topraklarındaki Toprak Günü fırtınası, Filistin halkının maruz kaldığı Siyonist politikanın devam etmesi, topraklarına el konulması ve evlerinin yıkılması nedeniyle birikmiş öfkeyi yansıtıyor."

FİLİSTİNLİLER IRKÇILIK ZULMÜNE BOYUN EĞMEYECEK

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi Siyasi Büro Üyesi Talal Ebu Zarife, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in suçlarının bedelini ödeyeceği birçok mücadele seçeneği olduğunu söyledi.

Ebu Zarife, Filistinlilerin ırkçılık zulmüne boyun eğmeyeceğini ve Yahudi yerleşim birimleri inşa edildiği için kendi topraklarını da terk etmeyeceğini vurguladı.

"TOPRAĞIMIZA VE KİMLİĞİMİZE BAĞLIYIZ"

İsrail'deki Arap Vatandaşları İzleme Yüksek Komitesi Başkanı Muhammed Bereke de Filistin davasının karşılaştığı zorluklarla yüzleşmesi için ulusal birliğin sağlanması ve bölünmenin sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

Bereke, İsrail, ABD ve müttefiklerinin Filistin halkının kendi topraklarında özgür ve bağımsız yaşama hakkını kabul etmediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Toprağımıza ve kimliğimize bağlıyız, Filistin Arap halkının yaşayan ve aktif bir parçası olarak kökenimizi inkar etmeyeceğiz."

TOPRAK GÜNÜ NEDİR?

İsrail, 30 Mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu.

Bunun üzerine Filistin halkı, bu gaspı protesto için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi. İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı.

"Toprak Günü" olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

Yorumlar