Filipinler'de ölü sayısı 178'e yükseldi

Filipinler'de Megi Fırtınası'nın yol açtığı sel ve heyelanlarda ölü sayısı 178'e yükseldi

Google Haberlere Abone ol
Filipinler'de ölü sayısı 178'e yükseldi

Filipinler'de tropikal fırtına Megi'nin yol açtığı sel ve heyelanlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 178'e yükseldiği bildirildi.

Inquirer News'ın Filipinler Ulusal Afet Riski Azaltma ve Yönetim Kurulundan (NDRRMC) yapılan açıklamaya dayandırdığı habere göre, tropikal fırtına Megi 10 Nisan'da karaya ulaştı.

Filipinler'de "Agaton" adıyla da bilinen Megi'nin karaya çıktığı Visayas Adaları, fırtınanın yol açtığı sel ve heyelanlardan en çok zarar gören bölge oldu.

Ülkedeki sel ve heyelanlar, toplamda 178 kişinin hayatını kaybetmesine, 8 kişinin yaralanmasına neden oldu. Afetlerde kaybolan en az 111 kişiden ise hala haber alınamıyor.

2 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Sel ve heyelanlar nedeniyle 2 milyon 15 binden fazla kişi tahliye edilirken, bunlardan 207 bin 572'si tahliye merkezlerine, 188 bin 348'i de farklı diğer tesislere yerleştirildi.

Afetten etkilenen bölgelerde yaklaşık 10 bin 500'den fazla bina hasar görürken en az 64 yerleşim yerine hala elektrik verilemiyor.

Tarım Bakanlığı yetkililerinin tahminine göre, Megi'nin tarım sektörüne zararı 703 milyon Filipinler pezosunu (13 milyon 700 bin ABD doları) geçti. Megi nedeniyle binlerce hektar tarım alanı zarar gördü.

Megi'nin, bu yıl Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler'i vuran ilk tropikal fırtına olduğu belirtiliyor.

Her yıl ortalama 20 fırtına ve tayfunun yaşandığı Filipinler'de, 2013'teki Haiyan Tayfunu'nda 6 binden fazla kişi ölmüş, ülkede büyük yıkım olmuştu.

Yorumlar