Fas'tan "bağımsız Filistin devleti" açıklaması

- Fas Kralı 6. Muhammed, Filistin Bağımsızlık Bildirisi'nin 34'üncü yıl dönümü dolayısıyla Filistin lideri Mahmud Abbas'a bir kutlama mesajı gönderdi

Google Haberlere Abone ol
Fas'tan "bağımsız Filistin devleti" açıklaması

Fas Kralı 6. Muhammed, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediklerini belirtti.

Fas resmi haber ajansına göre, Kral 6. Muhammed, Filistin Bağımsızlık Bildirisi'nin 34'üncü yıl dönümü dolayısıyla Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bir kutlama mesajı gönderdi.

Mesajında Filistin halkının haklarını elde etmesinde ülkesinin verdiği desteği yineleyen Fas Kralı, Filistinlilerin haklarının en başında uluslararası meşruiyet kararlarına uygun olarak başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının geldiğini ifade etti.

Kral 6. Muhammed, Filistin halkının refah, barış, özgürlük ve bağımsızlık arzularının gerçekleşmesi temennisinde bulundu.

Filistin'in efsanevi lideri Yasir Arafat, Cezayir'de 15 Kasım 1988'de düzenlenen Filistin Ulusal Konseyi'nde yaptığı konuşmada, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını içeren "Bağımsızlık Bildirisini" ilan etmişti.

Ancak Filistinliler, bağımsızlık ilanına rağmen halen İsrail işgali altında yaşıyor.

Filistinliler, her yıl 15 Kasım'da abluka altındaki Gazze Şeridi, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'ün yanı sıra Suriye, Ürdün ve Lübnan'da bulunan mülteci kamplarında bu bağımsızlık ilanını kutluyor.

Yorumlar