Euro neden yükseliyor?

Euro bugün dolar karşısında hızla yükselerek daha önce kaybettiği değeri geri kazanmaya başladı. Peki, Euro neden yükseliyor?

Google Haberlere Abone ol
Euro neden yükseliyor?

Euro neden yükseliyor sorusunun ilginçliği bir hafta öncesine kadar dolar karşısında erimeye devam ediyor olmasıydı. Ancak gelinen noktada euro bir anda hızla yükselmeye başladı ve doları da geride bıraktı. 

EURO NEDEN YÜKSELİYOR

Euronun yükselişine neden olan faktörlere hep birlikte bakalım.

Şu anda ABD ve Avrupa Birliği'nde öncelikli konu yükselen enflasyonları dizginlemek. Bu kapsamda ABD Merkez Bankası faiz silahını çekti ve sonuna kadar kullanmaya kararlı görünüyor. Ancak bu durum dünyanıng eri kalanında olumsuz etki yapmaya başlamıştı. Başta AB olmak üzere dünyanın diğer ekonomileri artan dolar karşısında çaresiz kalmaya başlamıştı. Gelen son dakika haberleri ise ABD yönetiminin bu gelişmelerden rahatsız olduğu ve faizlerin hunharca artırılmasına karşı olduğu yönünde. Hal böyle olunca da dolardaki yükseliş bir nebze de olsa duruldu. 

Euro neden yükseliyor?
Euro neden yükseliyor?

 

Ancak ABD'nin faiz artırımlarının durması yönündeki telkinlerin aksine Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz artırımı konusunda henüz geri atmış değil. O da faiz artırımı yönünde karar verecek gibi duruyor. Bu durum da euorunun yükselmesine neden oluyor.

Avrupa'da enerji krizi ve Rusya-Ukrayna savaşı kapsamında artan jeopolitik risklerle 28 Eylül'de 0,9540'ın altını gören avro/dolar paritesi, o tarihten bu yana kademeli de olsa yükseliş eğiliminde hareket ediyor.

Geçen hafta yüzde 1,4 yükselen avro/dolar paritesi, bugün de yukarı yönlü hareketine devam etti ve 3 hafta aranın ardından analistlerin kritik eşik olarak nitelendirdiği 1'in üzerine çıktı.

Avro/dolar paritesi, saat 13.15 itibarıyla önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,6 üzerinde 1,0030'dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda dolar endeksi, yüzde 0,7'lik değer kaybıyla 110,2 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD'de son açıklanan veri ve şirket finansal sonuçlarının resesyon kaygılarını artırdığını belirterek, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) agresif faiz artırımları sürecinde sona yaklaşıldığı umutlarının da güçlendiğini söyledi.

Tüm bunların, küresel dolar talebinin nispeten azalmasına yardımcı olduğunu aktaran analistler, Avrupa tarafında ise İngiltere'de siyasi belirsizlikler ve enerji krizine ilişkin haber akışının azalmasının avroyu desteklediğini kaydetti.

Yarının veri gündeminde ABD'de büyüme öne çıkarken, ECB faiz kararı ile Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması da yakından takip edilecek. Cuma günü ise Almanya'da 3. çeyrek büyüme ve enflasyon ile Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi verileri yatırımcıların odağında olacak.

Analistler, yarın faizlerde 75 baz puanlık artırıma gitmesi beklenen ECB'nin gelecek döneme ilişkin vereceği mesajların paritenin seyrinde etkili olabileceğini belirterek, hafta bitimine kadar yoğun veri ve haber akışı ile dalgalanmanın sürebileceğini ifade etti.

 

Yorumlar