Kripto paralar neden yükseldi, BTC neden yükselişe geçti, piyasayı hareketlendiren gelişme ABD'den geldi

Kripto para piyasaları başta Bitcoin olmak üzere dün akşam itibariyle bir anda hareketlenmeye başladı. Aylardır düşüş yaşayan yüksek hacimli kripto paraların bir anda yükselişe geçişi herkesi şaşırttı; ancak piyasayı yakından takip edenleri ise şaşırtmadı.

Google Haberlere Abone ol
Kripto para piyasasını canlandıran gelişme

Kripto para piyasalarında bir anda yaşanan bayram havası herkesi şaşırttı. Başta Bitcoin olmak üzere büyük hacimli kripto para birimlerinin son aylarda yaşadığı düşüş birçok  yatırımcıyı mağdur etmişti. Ancak dün akşam aniden başlayan yükseliş yüzleri güldürdü. Peki, bu duruma neden olan gelişmeler nelerdir, ne oldu da bir anda BTC başta olmak üzere kripto paralar yükselmeye başladı? 

KRİPTO PARALAR NEDEN YÜKSELİYOR, BİTCOİN NEDEN ÇIKTI?

Kripto para piyasalarındaki ani yükselişen öncelikli nedeni ABD'de yaşanan gelişmeler, ikinci nedeni ise İngiltere'deki gelişmeler oldu. 

ABD'deki gelişmeler, uzun süredir artan enflasyona karşı sadece faiz silahını kullanan FED'in bu politikasına sert itirazların gelmesi oldu. Daha önce de BM ve IMF'den itirazlar gelmişti; ancka bu kez Amerikan senatosunun en üst kademesinden yani bankacılık komitesi başkanından geldi. Gelen uyarıda ise daha fazla faiz artırılmaması yönünde sert uyarılar yapıldı. 

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Brown, Fed Başkanı Powell'a gönderdiği mektupta, Fed'in enflasyonla mücadele ederken, maksimum istihdamı sağlama sorumluluğunu göz ardı etmemesi gerektiğini belirterek, faiz artırımlarına ilişkin uyardı.

Kripto paralar yükselmeye başladı (26 Ekim 2022 Çarşamba) Tablosu

 

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'a gönderdiği mektupta, Fed'in enflasyonla mücadele ederken, maksimum istihdamı sağlama sorumluluğunu göz ardı etmemesi gerektiğini belirterek, faiz artırımlarına ilişkin uyardı.

Brown, Fed'in 1-2 Kasım'da gerçekleşecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde Fed Başkanı Powell'a yönelik bir mektup kaleme aldı.

Söz konusu mektupta Brown, para politikası araçlarının arz yetişene kadar talebi sınırlayıp enflasyonu düşürmesinin zaman aldığını kaydederek, işçi sınıfının bu zamanının olmadığını aktardı.

J.P. Morgan Asset Management'ın Küresel Başstratejisti David Kelly'nin "Fed'in hatalarının uzun tarihinde, genel bir hata göze çarpıyor. Çok uzun süre bekleyip sonra çok fazla şey yapma eğiliminde olmaları" sözünü anımsatan Brown, "Özellikle Fed'in eylemleri itici güçleri ele almadığında, kısa vadeli gelişmelerimizi ve güçlü iş gücü piyasamızı, enflasyonu düşürmek için agresif parasal eylemlerin sonuçları altında ezdirmekten kaçınmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Brown, halihazırda enflasyonun baskısını hisseden çalışan Amerikalılar için iş kayıplarının, durumu daha da kötüleştireceğini belirterek, milyonlarca Amerikalının geçim kaynaklarının riske atılamayacağını kaydetti.

Sherrod Brown, "Maksimum istihdamı teşvik etme sorumluluğunuzu unutmamanızı ve bir sonraki FOMC toplantısında alacağınız kararların ikili hedefe bağlılığınızı yansıtmasını rica ediyorum." ifadesini kullandı.

Enflasyonla mücadele etmenin Fed'in görevi olduğunu vurgulayan Brown, ancak bankanın aynı zamanda tam istihdamı sağlama sorumluluğunu da gözden kaçırmaması gerektiğini aktardı.

Brown, enflasyonu düşürürken tam istihdamı sürdürmenin, "ABD ekonomisine güç veren işçileri" korumak için çok önemli olduğuna dikkati çekti.

İş gücü piyasasının şimdilik nispeten istikrarlı bir seyir izlediğini, ancak açık iş sayısının azaldığının ve işsizlik başvurularının arttığının görülmeye başlandığını belirten Brown, çalışanların geçim kaynakları riske atılmadan enflasyonun temel nedenlerinin ele alınmasına odaklanılması gerektiğini ifade etti.

İNGİLTERE'DEKİ GELİŞMELER

Kripto para borsasını etkileyen bir diğer gelişme ise İngiltere'deki gelişmeler oldu. İngiltere'de yeni kurulan hükümetin Sterlin'in düşmesine neden olan politikalardan vazgeçme kararı ve önceki hükümetin yanlışlarını düzeltme mesajları da yine kripto para piyasalarına olumlu yansıyan bir başka etken oldu. 

KRİPTO PARALARDAKİ BU YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?

Kripto para piyasasındaki bayram havasınının ne kadar süreceği de en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Paralardaki yükseliş ne kadar sürecek, geçici bir yükseliş mi yoksa kalıcı mı?

Burada uzmanlara göre uzu zamandır elindeki kripto paraları çıkaran küçük yatırımcıları ile piyasadaki paraları toplayan büyük yatırımcı ve kuruluşların davranışlarının etkili olacağı belirtiliyor. 

Uzmanlar göre aylardır bekleyen piyasa satış baskısı yaşayacak. Bu nedenle önümüzdeki birkaç saat sonra yeniden düşüşler yaşanabilir. Ancak sonrasında ise kripto para piyasasının jargonuna göre, "Boğa sezonu" başlayacak. Yine uzmanlara göre bu durumun bir benzeri ise daha sonra büyük bir dalga şeklinde yaşanacak.

NOT: Bu haberde yatırım tavsiyesi yoktur. Kripto para yatırımcılığı çok ciddi riskler barındıran ve dikkatli olunması gereken bir yatırım alanıdır.

 

 

Yorumlar