Erdoğan Müslüman liderlere Esed'in durumunu hatırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt'te İslam dünyası liderlerine seslenerek yaptığı konuşmada, halkına zulüm eden, ona hizmet etmeyen liderlerin başkaları tarafından bahane edilerek İslam beldelerinin tahrip edildiğini hatırlattı.

Google Haberlere Abone ol
Erdoğan Müslüman liderlere Esed'in durumunu hatırlattı

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuvyet ziyareti bugün başladı. Erdoğan Kuveyt'e gelişinde, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan, uçaktan inişinde Kuveyt Emiri el Sabah tarafından karşılandı. Heyetlerin takdiminin ardından iki Kuveytli çocuk, Erdoğan ve Kuveyt Emiri el Sabah'a çiçek sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kuveyt Emiri el Sabah'ın tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, iki ülkenin milli marşları çalındı. Erdoğan, daha sonra tören kıtasını selamladı. Karşılama töreninde Veliaht Şeyh Navaf Ahmed Al Cabir el Sabah, Millet Meclis Başkanı Marzouk Ali Alghanim, Milli Muhafızlar Başkan Yardımcısı Şeyh Mishaal Ahmed Al Cabir Al Sabah, Başbakan Şeyh Cabir Mübarak Hamad el Sabah, Kuveyt Devlet Protokol Müdürü Şeyh Khaled ile Türkiye'nin Kuveyt Büyükelçisi Murat Tamer de hazır bulundu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuveyt Emiri el Sabah, karşılama töreninin ardından havalimanında bir süre baş başa görüştü. Karşılama töreninin ardından Erdoğan ve el Sabah, Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binasının temel atma törenine katılmak üzere aynı araçla Emirlik terminalinden ayrıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada ise İslam dünyası liderlerine önemli uyarılarda bulundu. Suriye'de Beşar Esed'in durumunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkına hizmet etmeyen, ona zulmeden liderlerin bazıları tarafından bahane edilerek İslam ülkelerinin harabeye çevrildiğini belirterek bunlara müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi. 

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları: "Biz, dost ve kardeş ülkelerin başında halkına zulmeden değil, halkına hizmet eden yöneticiler bulunsun istiyoruz. Gönül dünyamızın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz ülkelerin, zalimler tarafından yıkılışına değil, dirayetli ve adaletli liderler tarafından imarına şahitlik etmek istiyoruz."

"Dünyanın huzuru, bölgemizin istikrarına, bölgemizin istikrarı da bizlerin göstereceği kararlı tutuma bağlıdır. Türkiye ve Kuveyt olarak bölgemizdeki sorunların çözümü konusunda yapacağımız işbirliği, kalbimizi yaralayan görüntülerin önüne geçilmesini sağlayacak, önemli gelişmelerin kapısını da açacaktır. Kendi sınırlarımızın ötesine taşan sorumluluk duygusuyla göstereceğimiz ortak iradenin, diğer ülkeleri de harekete geçirebileceğine inanıyorum."

Yorumlar